Bieg Św. Dominika: Szwajcarska gwiazda i „amatorzy” w Mistrzostwach Polski na 10 km

 

Bieg Św. Dominika: Szwajcarska gwiazda i „amatorzy” w Mistrzostwach Polski na 10 km


Opublikowane w wt., 29/07/2014 - 08:55

Każde wakacje mają swój przebój. Do miana hitu tego pretenduje 21. Bieg św. Dominika w Gdańsku. Gwiazdą imprezy ma być będzie Viktor Rothlin, mistrz Europy w maratonie, który gościnnie weźmie udział w Mistrzostwach Polski na 10 km.

Bieg odbędzie się w najbliższą sobotę w ramach Jarmarku św. Dominika. Jest to jedna z największych imprez plenerowych na Pomorzu i w Polsce, której tradycja liczy ponad 750 lat. Przerwała ją tylko II wojna światowa. Jarmark wznowiono w 1972 roku. Przyjeżdżają tu handlarze z całego świata, dodatkowo odbywają się koncerty oraz pokazy sztucznych ogni. Od 1994 ważną częścią wydarzenia jest bieg uliczny.

W tym roku wprowadzono kilka ważnych zmian. Dotyczą one zwłaszcza biegu na 5 km. W ubiegłym roku mogło wystartować tu 1000 uczestników. W tym roku ze względu na jeszcze większe zainteresowanie imprezą oraz to, że trasa biegu prowadzi po pętli, postanowili rozdzielić starty dla kobiet i mężczyzn.

– Bieg odbywa się w centrum Gdańska, na zamkniętej pętli, przez co w ubiegłym latach było dużo dublowań. W tym roku mamy nadzieję tego uniknąć. Przewidzieliśmy 600 miejsc startowych dla pań, z czego póki co zgłosiło się ponad 400, oraz 1000 miejsc dla panów, z czego już około 850 jest obsadzonych. Wydłużyliśmy też samą pętle. Start znajdować się będzie na Długim Targu. Dalej, przez Złotą Bramę, zawodnicy wbiegną na Trakt Królewski. Okrążenie zamknie się w okolicach Fontanny Neptuna – wyjaśnia Stanisław Lange, dyrektor biegu.

Najważniejszą imprezą wieczoru będą Mistrzostwa Polski na 10 km (oddzielny bieg). Gwiazdą biegu będzie Szwajcar Viktor Rothlin. Złotego medalu Mistrzostw Polski bronić będzie Marcin Chabowski, który wygrał tu przed rokiem z czasem 29 minut i 19 sekund. Jednak konkurencja jest silna.

– Marcin Chabowski jest na liście startowej, ale jego udział stoi pod znakiem zapytania, bo miał kontuzje i jego przygotowania prowadzące do Mistrzostw Europy prawdopodobnie idą inną ścieżką. Natomiast jest Artur Kozłowski który już zdobywał ten tytuł w 2012 roku. Faworytem może być jednak Łukasz Parszczyński, halowy rekordzista Polski w biegu na 3000 metrów i mistrz kraju na 5 km z Biegu Ursynowa - analizuje dyrektor gdańskiego biegu.

Dziś rano na liście startowej Mistrzostw Polski widniało 40 nazwisk. Oprócz biegaczy zarejestrowanych w klubach, w mistrzostwach mogą w startować także udział zawodnicy legitymujący się „życiówką” poniżej 40 minut. Jak zauważa organizator, z roku na rok takich amatorów, trenujących półprofesjonalnie i profesjonalnie, jest coraz więcej.

– Wraz ze wzrostem biegających wielu podejmuje też wyzwanie treningu kwalifikowanego. Myślę, że samo uczestnictwo w imprezach wielu biegaczom, nikomu nic nie ujmując, już niewiele daje, bo to jest po prostu przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Bieganie po wynik zaczyna się już od 4 min/km w dół. Osób, które mogą przebiec 10 km w tym tempie lub lepszym, jest w naszym kraju coraz więcej. Tacy amatorzy podczas naszych Mistrzostw Polski stanowią ok. 2/5 stawki – opisuje Lange.

21. Bieg św. Dominika poprzedzi impreza pn. „Goń św. Dominika”, czyli bieg na dystansie 1100 metrów. – Jest to forma marszobiegu, bez limitu wieku. Rodzice mogą zabrać swoje dziecko i przebiec wspólnie ten dystans. Jest to bezpłatny bieg, mamy 1500 miejsc., zgłosiło się już 1000 osób. Osoby, które ukończą ten bieg, otrzymają pamiątkową koszulkę. Dobrowolna wpłata zostanie przekazana na cel charytatywny – zachęca dyrektor Lange.

Impreza odbędzie się 2 sierpnia. Biuro zawodów czynne będzie dzień przed imprezą, czyli 1 sierpnia w budynku Lechii Gdańsk przy ul. Traugutta 29 w godz. 15:00 – 22:00, a także w dniu biegu w namiotach przy ul. Ławniczej (w prawo od Długiego Targu) od godziny 9:30 do 15:30.

Bieg kobiet rozpocznie się o godzinie o 15:05. Mężczyźni wyruszą na trasę godzinę później. Mistrzostwa Polski na 10 km wystartują o godzinie 17:30.

Organizator

Regulamin kobiet

Regulamin mężczyzn

Mistrzostwa Polski

RZ

fot. Organizator

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce