Biegaj po górach w Krakowie. Zacznij już w sobotę

 

Biegaj po górach w Krakowie. Zacznij już w sobotę


Opublikowane w pt., 15/11/2013 - 09:19

Grand Prix Krakowa to kolejna, po Biegu Trzech Kopców, propozycja dla miłośników biegania pod górę i zbiegania z niej. Cykl, obejmujący 5 eliminacji rozgrywanych na terenie Lasu Wolskiego, startuje w najbliższą sobotę 16 listopada.

Inicjatorem i organizatorem oryginalnego czempionatu jest WKS Wawel. A dokładnie sekcja biegów na orientację tego klubu. Rywalizacja toczyć się będzie na 5,6-kilometrowej trasie opisanej na trójkącie Wesoła Polana, Kopiec Piłsudskiego i Krakowski Ogród Zoologiczny, w wymiarze jednego lub dwóch okrążeń (do wyboru). W kolejnych biegach zawodnicy będą zdobywać punkty do klasyfikacji cyklu. Co ciekawe, system punktacji zostanie opublikowany „przed lub po” drugiej eliminacji, którą zaplanowano na 7 grudnia, a osoby, które wzięły udział w październikowym „prologu z mapką” uzyskały 30 dodatkowych oczek.

Do zdobycia będą też ciekawe nagrody. – Po każdym biegu nagradzane będą pierwsze trójki biegu kobiet i mężczyzn oraz zwycięzcy wszystkich kategorii wiekowych, a po całym cyklu najlepsi w klasyfikacji generalnej i w poszczególnych kategoriach wiekowych – wyjaśnia w rozmowie z naszym portalem Sławomir Cygler, kierownik Grand Prix Krakowa w Biegach Górskich.

Cykl zaplanowano na pięć miesięcy, od listopada do marca. A wiec na późną jesień i zimę. Organizator nie boi się, że ewentualne mrozy wystraszą uczestników.

– Z kilku powodów zdecydowaliśmy się na organizację zawodów właśnie teraz. Zima to najlepszy czas na spokojne pracowanie nad formą, regularne starty pozwalają na kontrolę procesu treningowego oraz motywację do zimowych wyjść na bieganie – tłumaczy. – Istotną rzeczą jest fakt, że jako sekcja jesteśmy bardzo zabiegani w sezonie letnim (organizacja zawodów w Biegach na Orientację, starty, wyjazdy, obozy), więc w lato tak naprawdę nie bylibyśmy w stanie tego robić, przynajmniej niekomercyjnie. Zimy, śniegu, błota, krzaków, nocy się nie boimy - jesteśmy biegaczami na orientację – akcentuje.

Podkreśla dobre warunki terenowe, jakimi dysponuje do organizacji biegów górskich w mieście (przewyższenie wytyczonej trasy to 258 m). – Na pomysł wpadł kierownik sekcji Włodzimierz Dyzio, ale w zasadzie Kraków aż się prosił o tego typu imprezę. W naszym mieście jest tak naprawdę bardzo niewiele wydarzeń biegowych w porównaniu z innymi regionami. A w którym mieście 10 minut drogi od centrum znajdziemy skałki, las, góry?

W poszczególnych biegach i całym cyklu udział może wziąć każdy zainteresowany. Wystarczy się tylko zarejestrować przez Internet (do sobotniego biegu zapisy już się zakończyły) lub na miejscu. Wpisowe przy pierwszej metodzie to 20 zł, w drugiej jest wyższe o 5 zł. W pierwszych zawodach organizator spodziewa się ponad 300-osobowej frekwencji (odnotowano już ponad 400 zgłoszeń, ale nie wszyscy opłacili jeszcze startowe). Liczy, że cykl przyciągnie do klubu nowych biegaczy do rywalizacji w plenerze, tak w biegach górskich jak i na orientację.

Te drugie znajdą się zresztą w programie imprezy jako konkurencja towarzysząca. W dniu zawodów będzie można bezpłatnie przebiec z mapą krótką trasę. Podstawy sportu wytłumaczą na miejscu trenerzy i zawodnicy WKS Wawel. Chętni będą mogli też dowiedzieć się wiele o działalności klubu i jego sukcesach. A tych nie brakuje, bo sekcja istnieje od ponad 30 lat i przewijają się przez nią pokolenia orientalistów. Wielu zawodników trafia do kadry narodowej.

– Bieg na orientację włączyliśmy do programu imprezy naturalnie - jesteśmy sekcją BnO i chcemy również w ten sposób pokazywać, czym jest nasza dyscyplina. I być może wciągnąć nowych adeptów, niezależnie od wieku, do sekcji. A to właśnie biegacze „uliczni” są dla nas najlepszą grupą docelową. Możemy pokazać im ciekawą, wręcz ekscytującą, bardziej nieprzewidywalną stronę biegania – stwierdza nasz rozmówca żałując że dziś „biegaczy w Krakowie są tysiące, biegaczy po górach i na orientację może dwustu” –  W samej sekcji BnO w Wawelu jest około 100 osób - w każdym wieku. Chcemy zwiększyć tę liczbę – mówi Sławomir Cygler.

Zarówno bieg sobotni jak i kolejne eliminacje cyklu Grand Prix Krakowa w Biegach Górskich, rozpoczynać się będą o godz. 11:00. Bazą zawodów będzie dolny parking przy skrzyżowaniu ulic Leśnej i Kukułczej (przy drodze do ZOO). Organizator zachęca do wspólnego biegania. – Piękna, malownicza trasa, setki biegaczy, wspaniała atmosfera. Regularne wymagające bieganie jest najlepszą motywacją do treningów w zimę. No a po każdym biegu losowanie nagród spośród wszystkich uczestników. Dołączcie do nas – zaprasza.   

Oficjalna strona cyklu

Regulamin

Trasa:

GR

Fot. Małgorzata Wicha

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce