Biegi przełajowe na Igrzyskach w Paryżu? "To dobry czas"

 

Biegi przełajowe na Igrzyskach w Paryżu? "To dobry czas"


Opublikowane w śr., 24/01/2018 - 09:22

Podczas niedzielnych zawodów Cross de Italica w hiszpańskiej Sevilli, jednych z najważniejszych w kalendarzu dyscypliny, obradowali członkowie komitetu ds. biegów przełajowych przy IAAF. Dyskutowano na temat przyszłości dyscypliny. Zgodnie stwierdzono, że musi ona "podążać naprzód troche bardziej agresywnie" by przyciągnąć do siebie nową widownie i nowych zawodników. 

Zaproponowano organizację zupełnie nowego międzynarodowego cyklu, który podkreśli rywalizację, a jednocześnie w zwarty i atrakcyjny sposób zaprezentuje dyscyplinę. Istotny głos w dyskusji mieli organizatorzy mniejszych, regionalnych wydarzeń. We wspólnej ocenie nowy cykl pomoże przełajom w powrocie na Igrzyska. 

Obecny na spotkaniu działaczy szef IAAF lord Sebastian Coe stwierdził: - Rok 2024 i Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to dobry czas by biegi przełajowe wróciły do programu konkurencji olimpijskich.

W swoim programie wyborczym na szefa IAAF lord Coe proponował umieszczenie przełajów w programie Igrzysk... zimowych. - Jedną z rzeczy które naprawdę mnie martwiły w ostatnich kilku latach jest to, że młodzi trenerzy nie zdają sobie sprawy jak ważne są biegi przełajowe. A to ma dziś przełożenie na liczbę biegaczy oprawiających tę dyscyplinę na międzynarodowym poziomie. (…) Bardzo chciałbym zobaczyć przełaje w programie Igrzysk Olimpijskich, dlaczego nie podczas Igrzysk zimowych? – pytał retorycznie w 2015 r. w rozmowie z magazynem Athletics Weekly. Dziś najwyraźniej wycofał się z tego pomysłu. 

Na razie przełaje trafiły do programu Letnich Igrzysk Młodzieży, które w tym roku odbędą się w Buenos Aires. 

Najbliższe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych odbędą się w 2019 r. w duńskim Aarhus. Zmagania odbędą się na terenie... muzeum archeologiczno-etnograficznego Moesgaard, a biegacze pokonywać będą m.in. odcinek prowadzący.... po zielonym dachu jednego z budynków. To część działań promocyjnych na rzecz mistrzostw lokalnego organizatora. 

Biegi przełajowe były rozgrywane na Igrzyskach Olimpijskich pomiędzy 1912 a 1924 rokiem. Zostały usunięte z programu imprezy po wydarzeniach z Igrzysk w Paryżu. Jak podaje „The Complete Book of the Olimpics", rozegrany w upalny dzień wyścig okazał się kompletną katastrofą – biegacze ze zmęczenia przewracali się na trasie, a część doznała udaru słonecznego i wymiotowała na trasie. Po zakończeniu zmagań organizatorzy w asyście medyków Czerwonego Krzyża musieli obejść trasę w poszukiwaniu brakujących zawodników.

red. 

źródło: IAAF

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce