Biegiem i/lub rowerem dookoła Balatonu z Polakami w stawce

 

Biegiem i/lub rowerem dookoła Balatonu z Polakami w stawce


Opublikowane w pt., 30/05/2014 - 08:46

Ultrabalaton to jeden z najbardziej rozpoznawalnych biegów węgierskich. Jego uczestnicy okrążają największe jezioro Europy Środkowej biegiem, na rowerach lub dzielą się tym zadaniem w zespole. Biegacze pokonują dystans 212 km i muszą to zrobić przed upływem 32 godzin. Kolejna edycja imprezy już w ten weekend.

Mimo wyśrubowanego limitu czasu z roku na rok coraz więcej biegaczy decyduje się na udział w imprezie. W pierwszej edycji Ultrabalatonu w 2007r. pobiegło zaledwie 19 biegaczy. Wśród nich znalazł się Yannis Kouros, rekordzista Spartathlonu.

Rok później na starcie zaczęli się pojawiać Polacy. Leszek Rzeszotko, pierwszy Polak na mecie Badwater był tu 23. Jedno miejsce dalej zajął Ambasador Festiwalu Biegowego w Krynicy Tadeusz Ruta.

W 2009 r. do Tihany przyjechał Piotr Kuryło. Jak to zwykle bywa w przypadku Piotra, zakończył Ultrabalaton na podium.

W 2010 r. na 20 miejscu do mety przybiegł Andrzej Okręglicki.

Rekordowy pod względem uczestnictwa Polaków był 2011 r. Wtedy na starcie, tej wcale nie takiej płaskiej trasy, stanęło czterech zawodników. Ukończyło tylko dwóch. Paweł Szynal był 14, a Dominik Jagiełło 31.

W sobotę 31 maja, węgierskie jezioro obiegnie 181 zawodników i 472 drużyny. Wśród nich będzie dwóch Polaków. Dariusz Strychalski, dla którego jest to start treningowy przed Badwater i Piotr Kuryło, który niedawno zakończył swoją biegową wyprawę do Watykanu i nie zaleczył jeszcze kontuzji kolana, której nabawił się na trasie. W jego przypadku nie oznacza to jednak braku formy. W świetnej dyspozycji jest również Darek. Już raz razem pobiegli. W 2009 r. dotarli pieszo do Grecji i pokazali klasę na trasie Spartathlonu. Piotr był wtedy 31, Darek 79.

Ultrabalaton jest również atrakcją dla okolicznych mieszkańców. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla kibiców i przy okazji będą promować B Lake Festiwal, który odbędzie się tu w sierpniu.

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce