Biegiem śladami Marii Konopnickiej. Żarnowiec zaprasza

 

Biegiem śladami Marii Konopnickiej. Żarnowiec zaprasza


Opublikowane w czw., 03/07/2014 - 12:57

Maria Konopnicka była pisarką o wielu obliczach. Z jednej strony dzieci pamiętają ją jako autorkę przygód krasnoludków i sierotki Marysi, przez trochę starsze osoby zapamiętana będzie jako autorka słów Roty. Każdy kto chce przypomnieć sobie postać tej wybietej twórczyni będzie miał możliwość zrobić to już w niedzielę 6 lipca podczas Biegu Szlakiem Marii Konopnickiej.

Będzie to już 22. edycja biegu. Start do biegu wyznaczono w Żarnowcu, finisz po ponad 10 km w Dobieszynie k. Krosna. To właśnie w Żarnowcu w 1903 roku Maria Konopnicka otrzymała dworek z okazji 25-lecia pracy pisarskiej.

Wszystko zaczęło się tradycyjnie dla polskich biegów. Grupa aktywistów postanowiła zrobić coś dla lokalnej społeczeństwa. Powstał pomysł biegu pamięci Marii Konopnickiej, która związana była z tymi okolicami. Wszystko się z czasem rozkręcało. Rekord frekwencji biegu to 140 osób – opowiada Mirosław Sowa, prezes klubu Victoria Dobieszyn, który jest organizatorem biegu.

W ubiegłym roku oryginalny bieg ukończyło 118 osób. Miejsca od pierwszego do piątego zajęli Ukraińcy, zwyciężył Paulo Veretskyi z czasem 33 minuty i 55 sekund. Najlepszy z Polaków, Łukasz Wrona był szósty z czasem 35:14. Najlepszą z kobiet okazała się Katarzyna Albrycht z wynikiem 40 minut i 43 sekundy.

Zanim jednak wyruszymy z pięknych okolic dworku w Żarnowcu, warto będzie odwiedzić ogromny park oraz muzeum i w ciekawy sposób odrobić lekcje z języka polskiego oraz historii. – Muzeum jest ogólnodostępne. Przyjeżdża wiele wycieczek. Na przełomie lata jest organizowanych jest tam wiele plenerowych imprez – zachęca organiator. Dodaje, że bieg poprzedzi złożenie kwiatów pod pomnikiem poetki.

Sama trasa biegu, zdaniem organizatora, nie należy do trudnych. – Trasa jest płaska. Wzniesienia są minimalne. Biegniemy drogą asfaltową, przed samym samym stadionem mamy trochę żwiru. Z kolei finisz to już jedno okrążenie po trawiastej nawierzchni – wyjaśnia nasz rozmówca.

Dla okolicznych miejscowości impreza jest dużym wydarzeniem. Chociaż mogą zdarzać się pojedyncze osoby narzekające na pewne utrudnienia, to jednak w większości mieszkańcy stoją przy drogach i kibicują biegaczom. Imprezę wspiera także Ochotnicza Straż Pożarna zabezpieczając trasę i przygotowując kurtyny wodne. To wazne, bo w niedziele w Żarnowcu ma być ok. 30 stopni. – Mieszkańcy nie tylko kibicują, ale także nam pomagają. Kibiców nie brakuje, zwłaszcza na stadionie. Mając na względzie upał, oprócz kurtyn wodnych będą także stoliki z wodą co kilka kilometrów – zapowiada Mirosław Sowa.

Po biegu głównym rozegrana zostanie Spartakiada, czyli zawody dla najmłodszych, a także mecz piłki nożnej oldbojów. Na uczestników całodniowej imprezy czekać będzie ciepły posiłek oraz medale.

Zapisy przyjmowane są tylko w dniu zawodów. Biuro imprezy znajdować się będzie na stadionie LKS Victoria w Dobieszynie. Czynne będzie między godziną 9:00 a 10:30. Start biegu głównego o godzinie 11:00 z Żarnowca. Opłata to tylko 10 zł.

Organizator

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce