Biegiem z Azji do Europy

 

Biegiem z Azji do Europy


Opublikowane w śr., 07/11/2012 - 12:16

Już za kilka dni w niedzielę 11 listopada odbędzie się jeden z wyjątkowych maratonów, który rozgrywany jest na dwóch kontynentach. Jest to 33 Intercontinental Eurasia Marathon w Stambule, który jest największym wydarzeniem sportowym w Turcji. Patronem maratonu jest Vodafone - jedna z największych na świecie firm telekomunikacyjnych.

W najbliższą niedzielę biegacze, oprócz maratonu będą mogli wystartować także na dystansach 15 i 8 kilometrów oraz w Fun Run. Eurasia Maraton został nagrodzony Złotą Odznaką IAAF i plasuje się wśród najlepszych 20 maratonów na świecie i najlepszych 10 maratonów w Europie.

Eurasia Maraton, pierwszy maraton pomiędzy dwoma kontynentami, jest organizowany od 1979 roku.  Organizatorzy pierwszego maratonu wyszli z założenia, że Stambuł będący wyjątkowym miastem pod względem historii i geografii, zasłużył na niepowtarzalny maraton. Mimo dużych trudności organizacyjnych w pierwszym maratonie uczestniczyło 74 zawodników, którzy wystartowali 700 metrów za mostem Bosfor. Pierwszym zwycięzcą był turecki zawodnik Hasan Saylan, który osiągnął czas 2:35:39.

W tegorocznym maratonie uczestniczyć będzie 5000 biegaczy a limit czasu wyznaczono na 5 godzin i 30 minut. Jednak w całym wydarzeniu biegowym uczestniczyć będzie o wiele więcej biegaczy. W 1998 roku Fun Run przyciągnął na start mieszczący się w okolicach mostu Altunizade ponad 100 tysięcy miłośników biegania. Zawodnicy uczestniczący w maratonie startują po azjatyckiej stronie miasta tuż przed Mostem Bosforskim. Meta znajduje się po europejskiej stronie przed znanym na całym świecie Błękitnym Meczetem. Trasa jest w większości płaska a zawodnicy mogą podziwiać najsłynniejsze budowle miasta w tym m.in. meczet Hagia Sophia.

Warto wiedzieć, że trasę maratonu w Stambule dwukrotnie pokonała Małgorzata Sobańska, będąca także ambasadorem Festiwalu Biegowego. W 2007 r. zajęła drugie miejsce z czasem 2:31:08 a w 2009 r., uzyskała czas 2:35.32 i zajęła piąte miejsce w 30.

Więcej informacji www.istanbulmarathon.org

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce