Bielawa: Po schodach... kościoła już w sobotę [WIDEO]

 

Bielawa: Po schodach... kościoła już w sobotę [WIDEO]


Opublikowane w śr., 23/07/2014 - 12:00

Bieg po schodach wieży kościoła WNMP w Bielawie to jedyny bieg w Europie rozgrywany w obiekcie sakralnym. Wyjątkowy charakter rywalizacji dodaje też wyjątkowo krótka trasa i sprinterskie tempo biegu.

Wieża bielawskiego kościoła ma 100m wysokości, ale biegacze docierają na ok. 3/4 tej wysokości, tj. na ostatni z poziomów udostępnionych do ruchu turystycznego. Do pokonania jest 300 schodów wachlarzowych.

Biegnie się po spirali. Schodki są wyższe (niż w wieżowcach – red.), można podciągać się na sznurze (...). Korytarz robi się coraz węższy i niższy, aż w końcu jest dość ciasno – opisuje mistrzyni biegów górskich Dominika Wiśniewska-Ulfik w naszym poradniku dla biegaczy, którzy chcieliby spróbować swoich sił w biegach po schodach (poniżej).

Zawodnicy ruszają na trasę co 30 sekund. – Po grupie 10 biegaczy zarządzana jest krótka przerwa, by zawodnicy mogli spokojnie zejść z wieży. To ma związek z szerokością trasy i braku innej możliwości powrotu do centrum zawodów – opisuje Czesław Szewczyk z bielawskiego OSiR, dyrektor imprezy.

Jak mówi organizator, pokonanie trasy zajmuje biegaczom-amatorom ok. 2-4 minut. Rekordzista – Tomas Celko z Ołomuńca – zrobił to w czasie 59,56 sek.  To jedyny zawodnik, który złamał barierę jednej minuty – informuje Czesław Szewczyk. Podkreśla, że tempo rywalizacji jest bardzo wysokie.

Limit startujących organizator ustalił na poziomie 150 osób. Trwają zapisy elektroniczne (już 85 zgłoszeń), zapisu będzie można dokonać także przed startem w biurze imprezy. Zapisujemy nawet spóźnialskich, o ile jednak mamy wolne miejsca – zastrzega Czesław Szewczyk. Wpisowe to 40 zł.

Strona imprezy

Regulamin

Zapisy

Tak biegano w Bielawie w ubiegłym roku:

GR

fot. www.parafiabielawa.pl

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce