Brazylia gospodarzem Letniej Uniwersjady w 2019 r.

 

Brazylia gospodarzem Letniej Uniwersjady w 2019 r.


Opublikowane w śr., 13/11/2013 - 10:10

2011 r. Uniwersjada w ChinachWyboru gospodarza jubileuszowej 30. edycji imprezy dokonało w miniony weekend FISU (Federation Internationale du Sport Universitaire) na posiedzeniu w Brukseli. Kraj kawy drugi raz będzie gościł Uniwersjadę, w 1963 r. impreza odbyła się w Porto Alegre.

Oferta stolicy Brazylii nie miała rywali. W ostatniej chwili swoją kandydaturę wycofał Budapeszt. Znacznie wcześniej z wyścigu o organizację Uniwersjady zrezygnowało Baku. Jednym z powodów był wybór stolicy Azerbejdżanu na gospodarza Igrzysk Solidarności Islamskiej w 2017 roku.

– Uniwersjada w sporcie akademickim to wydarzenie największej rangi. Studenci mogą zmierzyć się na arenie międzynarodowej. Wśród żaków są często reprezentanci Polski, którzy kontynuują naukę. Kibice oglądają ich zwykle na Mistrzostwach Europy i Świata czy podczas różnych Mityngów, a tu rywalizują na poziomie akademickim – wyjaśnia w rozmowie z naszym portalem Andrzej Burzyński, szef biura misji reprezentacji Polski podczas tegorocznej Uniwersjady w Kazaniu. –  Nie wiem czemu Uniwersjada jest niedoceniana. Często padają tam naprawdę dobre wyniki na poziomie, najlepszych rezultatów w kraju, czy na świecie – dodaje.   

Podczas Letniej Uniwersjady rozgrywanych jest 10 dyscyplin obowiązkowych, w tym oczywiście lekkoatletyka. Polskim złotym medalista imprezy był m.in. Marcin Urbaś w 2001 roku w Pekinie. Na tej samej imprezie srebro zdobyła Małgorzata Pskit na 400 m ppł. W 2005 roku złoto zdobyła nasza sztafeta na 400 metrów z Rafałem Wieruszewskim i Danielem Dąbrowskim w składzie. Krążki tego samego koloru do polskiego dorobku dorzuciła Kamila Skolimowska i Tomasz Majewski.

W historii Akademickich Igrzysk medale dla Polski zdobywali też tacy lekkoatleci jak  Irena Kirszenstein (później Szewińska) w Budapeszcie w 1965 roku, Grażyna Rabsztyn w Moskwie w 1973, Rzymie 1975 roku czy Sofii 1973, Bronisław Malinowski w Rzymie 1975 oraz wielu innych sportowców jak np. Władysław Kozakiewicz.

Najbliższa Letnia Uniwersjada odbędzie się w 2015 roku w Kwangju w Korei Południowej. Następna edycja igrzysk studentów będzie miała miejsce w 2017 w Taipei w Chinach.

RZ

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce