Były mistrz świata na 1500m zawieszony

Opublikowane w śr., 29/07/2020 - 09:24

Kenijczyk Elijah Manangoi unikał kontroli antydopingowych. Grozi mu dwuletnia dyskwalifikacja.

Były mistrz świata w biegu na 1500m z Londynu, trzykrotnie błędnie wskazał kontrolerom miejsce swojego pobytu. Jak wyjaśnił w mediach społecznościowych w odpowiedzi na "dewastującą wiadomość" o zawieszeniu, chodzi o 2019 r. gdy zmagał się z kontuzją. Zapewnił, że nigdy nie przyjmował zakazanych środków. Zapewnił, że fakty są po jego stronie i nie ma nic do ukrycia przed kontrolerami.

Do czasu złożenia wyjaśnień i rozpatrzenia sprawy przez Komitet ds. Integralności Lekkiej Atletyki (AIU), Elijah Manangoi nie może startować. Grozi mu 2-letnie wykluczenie z imprez mistrzowskich, w tym nadchodzących Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Elijah Manangoi zdobył srebrny medal na mistrzostwach świata w Pekinie (2015) i złoty w Londynie (2017). Z powodu kontuzji Kenijczyk opuścił MŚ w Dosze, gdzie brązowy medal wywalczył nasz Marcin Lewandowski.

Wraz z Manangoi'em AIU zawiesiła długodystansowca Patricka Siele, który odmówił poddania się badaniu antydopingowemu oraz zdyskwalifikowała na 8 lat Mercy Kibarus, która po raz drugi została przyłapana na stosowaniu sterydów anabolicznych. Z kolei na 2 lata zawieszono Kennetha Kipkemoi'a, który wpadł na stosowaniu terbutaliny.