Ciechanowska Piętnastka, czyli Międzynarodowy Festiwal Życzliwości [ZDJĘCIA]

 

Ciechanowska Piętnastka, czyli Międzynarodowy Festiwal Życzliwości [ZDJĘCIA]


Opublikowane w pon., 07/07/2014 - 19:15

Tu bije biegowe serce Mazowsza.

W sobotę 5 lipca już po raz 34. biegano na dystansie 15km z Opinogóry Górnej do Ciechanowa. Były to jednocześnie XI Mistrzostwa Polski Ognisk TKKF. Choć trasa czasem nieco się zmienia, to tradycja jest piorunująca. Nawet Maraton Warszawski jest starszy ledwie 2 lata.

Ponadto Klub Biegacza Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Promyk”, będący organizatorem biegu, obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Nieduże miasto, niewielki bieg, jednak serce biegowego Mazowsza zdecydowanie bije właśnie tu. To nie rozmach, ale jakość świadczy o wielkości imprezy.

Biuro zawodów było klimatyczne, wiele osób znało się z imienia, wspierali się nawzajem i motywowali. To klasyka na niedużych, lokalnych zawodach. Aczkolwiek o „lokalność” można by się spierać. Na bieg przyjechali zawodnicy z Płocka, Konina, Pułtuska, Kielc, Nasielska, Warszawy, Trójmiasta… Dosłownie z całej Polski i nie tylko. Energia emanowała na odległość. Aż chce się biegać.

Na start zawodników dowiozły autokary. 140 osób zebrało się w prawie 30 stopniowym upale i czekało na sygnał startu. O godzinie 11.00 Zygmunt Lewandowski, Prezes TKKF Promyk zasygnalizował rozpoczęcie biegu. I pobiegli… Młodzież, doświadczeni i początkujący biegacze, a także niewidomi i słabowidzący ze Stowarzyszenia CROSS.

Trasa w większości przebiegała w pełnym słońcu. Dwa punkty z wodą i kurtyna wodna ułatwiły pokonanie dystansu. Lokalna Policja i Straż Pożarna stanęły na wysokości zadania, trasa została zabezpieczona maksymalnie.

Na mecie czekał na wszystkich uczestników poczęstunek w postaci grillowanej kiełbaski i napoju. A także oczywiście wody, która tego dnia miała ogromną wartość.

Jako pierwszy dystans pokonał Bogusław Andrzejuk (Pędziwiatr Białystok).

Pierwszą kobietą na mecie była Białorusinka Alena Schumik. Dzięki temu wydarzenie osiągnęło wymiar międzynarodowy.

Tytuł Drużynowego Mistrza Polski Ognisk TKKF na dystansie 15 km wywalczyło Płockie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej.

Pełne wyniki TUTAJ.

Interesującym faktem było to, iż wszyscy cierpliwie czekali na członków Drużyny CROSS. Dla nikogo nie było problemem to, że niepełnosprawni biegacze dobiegają ostatni, że wszystko się przedłuża. Serca, jakie w ten bieg wkładają osoby niewidome i słabo widzące można jedynie pozazdrościć.

Sam dystans to wyzwanie a inni mogli sobie jedynie wyobrazić ile wysiłku może to faktycznie kosztować. Ostatni zawodnicy, mimo iż weszli a nie wbiegli na metę, zostali przywitani gromkimi brawami i owacjami. To była wzruszająca chwila a osoby niepełnosprawne nie mogą niestety narzekać na ich nadmiar. Na większości komercyjnych zawodów ich obecność nie jest pożądana, ale nie w Ciechanowie. Tutaj każdy odnosił się do niedowidzących sportowców z szacunkiem i życzliwością.

Życzliwość ta okazała się zjawiskiem wszechobecnym. Współpraca z Organizatorem była czystą przyjemnością. Wszyscy byli otwarci, pomocni i przyjaźnie nastawieni.

Prócz tradycyjnych pamiątkowych medali, tym razem zostały także wręczone medale okolicznościowe. W ten sposób, z okazji jubileuszu powstania Klubu uhonorowane zostały osoby, które od lat z nim współpracują a także te, które pomagają w organizacji wydarzeń podobnych do sobotniej „Piętnastki”. Odznaczono wieloletnich członków i działaczy Klubu Biegacza, przedstawicieli Samorządu i Służb Miejskich (z Ciechanowa i Opinogóry)

W przygotowania włożono nie tylko wiele pracy ale i pasji. Ciechanowski TKKF organizuje wiele imprez, między innymi Bieg Między Zamkami, Grand Prix Ciechanowa. Serdecznie i szczerze polecam uczestnictwo w tych wydarzeniach.

Małgorzata Bieniak, Ambasadorka Festiwalu Biegowego

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce