Co stoi za kenijską dominacją w bieganiu?

 

Co stoi za kenijską dominacją w bieganiu?


Opublikowane w śr., 07/11/2012 - 12:29

Tylko w ostatni weekend zawodnicy z Kenii triumfowali w pięciu biegach maratońskich na całym świecie. Czy jednak za ich dominacją stoi tylko ciężka praca i predyspozycje? Wydaje się, że nie… wiele wskazuje na to, że coraz częstsze przypadki pozytywnych wyników testów dopingowych wśród biegaczy kenijskich to nie przypadek.

Na portalu athleticsillustrated.com pojawił się materiał przygotowany przez Hansa Joachima Seppelta, dziennikarza sportowego ogólnokrajowej telewizji niemieckiej ARD. Szukając wyjaśnienia ogromnej fali nieznanych zawodników z Kenii startujących z sukcesami w Europie i na świecie dziennikarz ten wyjechał na pewien czas do Kenii udając agenta sportowego poszukującego uzdolnionych biegaczy celem ich sprowadzenia do Europy. W tym celu spotkał się z jednym z lekarzy pracującym z biegaczami kenijskimi w jego świetnie wyposażonym m.in. w aparaturę do transfuzji krwi – laboratorium. Lekarz kilkakrotnie potwierdził,  że pomaga w niedozwolonym wspomaganiu wielu biegaczom. Spotkanie zostało utrwalone przez ukrytą kamerę. 

Telewizja ARD wyemitowała nagranie w maju tego roku, na co odpowiedzią były zaprzeczenia ze strony Federacji Kenijskiej. Sprawia trafiła jednak do IAAF, które zażądało szczegółowych badań w tej sprawie. Na tej podstawie Mathew Kisorio otrzymał dwuletnią dyskwalifikację. 23-letni zawodnik ma trzeci w historii czas w półmaratonie - 58.46. Rezultat ten osiągnął w 2011 roku w Filadelfii.

Pozytywny wynik dał test antydopingowy przeprowadzony 14 czerwca w trakcie mistrzostw kraju. W jego organizmie wykryto anabolik norandrosteron.

W sierpniu w jednym z programów telewizyjnych Kisorio wyjawił, jak działa sieć dopingowa w Kenii, czym wywołał wielkie zamieszanie w kraju oraz wśród lekkoatletycznych władz. Ujawnił nazwiska lekarzy, którzy bez skrupułów podają zawodnikom niedozwolone środki.

Kenijski związek od razu zaczął badać sprawę i zapewnił, że wszystkie szczegóły przekazane przez Kisorio zostaną gruntownie sprawdzone.

Jednocześnie Isaiahy Kiplagat, Prezes Kenijskiej Federacji Lekkoatletycznej wezwał wszystkich zagranicznych trenerów i menadżerów do natychmiastowego opuszczenia kraju.

 

4 NOVEMBER 2012: MARATHON DES ALPES MARITIMES NICE-CANNES (Francja)

Mężczyźni:
1. Eliud MAGUT KEN 2:10:32
2. William BIAMA KEN 2:10:37
3. Katui KIPKEMOI KEN 2:13:14

4 NOVEMBER 2012: JOONGANG SEOUL INT"L MARATHON (Korea)

1. James Kipsang Kwambai, KEN 2:05:50

2. William Chebon Chebor, KEN 2:10:24 
3. Benjamin Kolum Kiptoo, KEN 2:10:35 

4 NOVEMBER 2012: BASS PRO-SHOPS CONSERVATION MARATHON, USA

Mężczyźni:
1. Richard Kessio TIROP KEN 2:27:44 
2. Aaron HONE USA 2:32:41 
3. Silas KISORIO KEN 2:39:07 

4 NOVEMBER 2012: XXVIII MARATHON GUADALAJARA (Meksyk)

Mężczyźni:
1. Hillary KIPKCHIRCHIR KEN 2:16:24
2. Nixon KIPLAGAT CHERUTICH KEN 2:20:07
3. Christopher KIPROTICH TOROITICH KEN 2:22:11

 

 

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce