Comrades Marathon: Polacy... Afrykanami. Nurgaliewa zdetronizowana

Opublikowane w pon., 02/06/2014 - 12:52

Ponad 18 000 zawodników wystartowało w niedzielę o 5:30 rano w Comrades Marathon. O tej porze biegło się jeszcze przyjemnie. Temperatura wynosiła około 10 stopni Celsjusza, ale niestety z każdą minutą rosła. W najlepszej sytuacji byli zwycięzcy, którzy pokonali 89,28 km trasy w czasie ok. 5 godzin.

W rywalizacji panów nie było zdecydowanego lidera, a podium w całości należało do biegaczy z RPA. Pierwszy linię mety przekroczył Bongmusa Mthembu, który do Durban dobiegł koło godziny 11:00, uniknął więc największego upału. Jednym zawodnikiem spoza Afryki w pierwszej dziesiątce był szwedzki biegacz Jonas Buud, który uzyskał czas 5:38:17.

Tegoroczny Comrades Marathon w RPA przyniósł nieoczekiwaną zmianę na pozycji liderki. Od 2005 r. największy ultramaraton na świecie wygrywała zawsze ta sama zawodniczka – Elena Nurgaliewa. W minioną niedzielę również wszystko wskazywało na to, że Nurgaliewa biegnie po swoje dziewiąte zwycięstwo z rzędu, a jednak kilka kilometrów przed metą straciła prowadzenie na rzecz Kanadyjki Eleonory Greenwood. Rosjanki zajęły pozostałe miejsca na podium. Pierwsza Afrykanka była dopiero szósta.

Na liście startowej znalazło się również 11 Polaków. Chociaż początkowo organizatorzy potwierdzili jedynie połowę tej liczby, po dokładnym przejrzeniu listy okazało się, że ich jednak więcej, tyle że niektórym administracja zawodów przypisała obywatelstwo RPA.

Zamieszanie organizacyjne nie miało jednak wpływu na świetne wyniki naszych zawodników. Najszybciej z trudną i pełną wzniesień trasą poradził sobie Artur Kern, który zakończył rywalizację na 131. miejscu z czasem 6:47:08.

Pełne wyniki imprezy: KLIKNIJ