Dennis Kimetto rekordzistą maratonu w Chicago

Opublikowane w pon., 14/10/2013 - 15:58

Chicago Marathon

Kenijczyk Dennis Kimetto wygrał Chicago Marathon z czasem 2:03.45. Jest to najlepszy czas osiągnięty kiedykolwiek na terenie USA, czwarty czas w historii i jednocześnie nowy rekord trasy w Chicago. Kimetto był tylko 22 sekundy wolniejszy od wrześniowego rekordu świata należącego do Kipsanga (Berlin 2013). Jest to już jego drugi rekordowy maraton w tym roku. W lutym wygrał w Tokio z czasem 2:06.50. Osiągnięcie z Chicago jest tym bardziej niespodziewane, że zwycięzca w lipcu zachorował na malarię i do treningów wrócił trochę ponad miesiąc temu. Do 40. kilometra wynik nie był przesądzony. Wydawało się nawet, że Emmanuel Mutai , także Kenijczyk, będzie zwycięzcą. W punkcie odżywczym upuścił jednak butelkę i stracił cenne sekundy. W tym czasie Kimetto mu uciekł.

- To nie ta butelka była problemem. Byłem już trochę zmęczony. Starałem się zmniejszyć dystans, ale mi się nie udało. Myślę, że Dennis był ode mnie silniejszy - powiedział Mutai przedstawicielom IAAF

Kimetto nie nastawiał się na rekord i aż do mety nie kontrolował czasu. - Nie zwracałem uwagi na zegar, chciałem tylko ukończyć bieg. Dopiero na mecie zorientowałem się, że ustanowiłem nowy rekord trasy - powiedział Kimetto przedstawicielom IAAF.

Wśród kobiet zwyciężyła Rita Yeptoo. Jej czas- 2:19.57 - to najszybszy czas maratoński w tym roku. W biegu wzięło ponad 39 tys. uczestników. Wśród nich było 57 Polaków. Najwyższe miejsce uzyskał Grzegorz Czyż, który z czasem 02:32.15 zajął 90. pozycję.