Dominika Stelmach blisko podium MŚ na 50 km. "Długie wybieganie" [WYNIKI]

Opublikowane w ndz., 01/09/2019 - 12:39

W rumuńskim Braszowie rozegrano 3. IAU Mistrzostwa Świata w biegu na 50 km. Nikt nie znalazł sposobu na Brytyjkę Alyson Dixon, który nie tylko zdobyła złoto, ale też ustanowiła najlepszy wynik w historii na tym najkrótszym z ultra dystansów! Tuż za podium uplasowała się Dominika Stelmach.

Biegano w centrum miasta, na rundach liczących 5 i 9 km. Warunki do biegania były trudne. Żar lał się z nieba a zawodnicy często i chętnie sięgali po napoje.

Kobiety:

Niemal od początku rywalizacji na prowadzeniu znalazły się dwie Brytyjki, w tym wspomniana Alyson Dixon, maratonka i olimpijka z Rio, posiadająca rekord życiowy na królewskim dystansie 2:29:06 (Londyn 2017). Otwierające 9.5 km Brytyjka pokonała w 35:19 (średnie tempo 3:43 min./km).

Najlepiej z naszych reprezentantów radziła sobie Dominika Stelmach, która po pokonaniu jednej piątej dystansu zajmowała piąte miejsce (3 i pół minuty straty do liderki). Tuż obok Dominiki biegła inna zawodniczka z Wysp - Julie Briscoe , a także Czeszka Petra Pastorova. Z nieco większą stratą podążały Małgorzata Pazda-Pozorska (4 i pół minuty straty do liderki) i Paulina Janik (ponad 5 minut straty).

Filigranowa Brytyjka wytrzymała narzucone tempo i wygrała z czasem 3:07:20 (średnie tempo 3:44 min./km). To najlepszy wynik w historii rywalizacji kobiet na 50 km! Poprzedni najlepszy rezultat wynosił 3:08:39 i należał do zawodniczki z RPA - Frith van der Merwe (przypomnijmy, oprócz biegu ulicznego na 100 km, pozostałe wyniki na dystansach ultra są ratyfikowane przez IAU – zobacz tabele).

Drugie miejsce i srebrny medal MŚ wywalczyła Helen Davies (3:09:16). Trzecia była Hiszpanka Alicia Perez (3:15:09). Natomiast Irlandka Caitriona Jennings, która przez długi czas podążała po brąz ostatecznie opadła z sił znalazła się na na 7. pozycji (3:19:50 )

Na czwartym miejscu zawody skończyła Dominika Stelmach - 3:17:27. Do medalu zabrakło dwie i pół minuty. To tylko i aż tyle, jak na dystans 50 km.

Jednocześnie Dominika Stelmach poprawiła najlepszy rezultat w tej konkurencji w kraju. Swój własny zresztą.

Małgorzata Pazda-Pozorska była 28. z rezultatem 3:37:04, a Paulina Janik 43. z czasem 3:51:06.

Mistrzostwa ukończyły 62 zawodniczki.

Mężczyźni:

Wśród mężczyzn scenariusz rywalizacji buł zgoła inny. W licznej 10 osobowej prowadzącej grupie rywalizowali ze sobą zawodnicy z RPA, Japonii, USA, Niemiec i Hiszpanii. W stawce był m.in. rekordzista świata w biegu na 100 km - Nao Kazami. Na 32. kilometrze cała grupa notowała wynik 1:48:58 (średnie tempo 3:24 min./km). Na tym etapie Paweł Kosek plasował się na 29. miejscu, tracąc do liderów 7 minut. Jarosław Lubiński biegł na 44. miejscu.

Ostatecznie zwyciężył Hiszpan Iraitz Arrospide. Jego 2:47:41 zostało ogłoszone jako rekord Europy. Najlepszy wynik w historii należy do nieżyjącego już zawodnika z RPA Thompsona Magawany - 2:43:38.

31-letni Arrospide legitymuje się życiówką w maratonie 2:13:23 z ubiegłego roku. Za sobą zostawił reprezentanta Południowej Afryki Lungile Gongqa (2.48.26) i Brytyjczyka Daniela Nasha (2.49.01).

Siedemnastu zawodników pobiegło poniżej trzech godzin i nie mówimy tu o maratonie, tylko 50 km!

Na 27. miejscu uplasował Paweł Kosek z wynikiem 3:05:13, a 33 trzeci był Jarosław Lubiński z rezultatem 3:07:56.