Droga na biegowe szczyty wiedzie przez Lębork

 

Droga na biegowe szczyty wiedzie przez Lębork


Opublikowane w śr., 23/07/2014 - 12:30

Koncerty, pokazy rzemiosła dawnego oraz co z naszego punktu widzenia najistotniejsze bieg uliczny, to niektóre z atrakcji Lęborskich Dni Jakubowych, nawiązujących do średniowiecznych spotkań kupców. Kolejna edycja biegu w sobotę 26 lipca, zapisy przyjmowane będą już tylko na miejscu, przed startem.

Lęborskie Dni Jakubowe i rozgrywany w jego ramach Biegu Uliczny Św. Jakuba na 10 km stały się nierozłącznymi wydarzeniami. W tym roku biegacze po raz czternasty przemkną przez centrum miasta.

– Bieg Uliczny Św. Jakuba jest to ważny akcent sportowy tego kilkudniowego święta Lęborka. Trudno sobie wyobrazić dziś miejskie święto bez biegu. Tutaj jest mnóstwo biegaczy, zarówno tych rekreacyjnych jak i wyczynowców. To właśnie z ich inicjatywy ten bieg powstał, oni też byli pierwszymi organizatorami. W ciągu tych 14 lat bieg nigdy nie było przerwy, a impreza się rozwijała. Z roku na rok mamy coraz więcej zawodników – informuje Marian Borek, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku.

W tym roku organizatorzy liczą na kolejny rekord frekwencji. W zeszłym roku bieg ukończyło 432 zawodników. Do wczoraj drogą elektroniczną zapisało się 330 osób.

Największym jednak marzeniem jest pobicie rekordu trasy, który ustanowił w 2006 roku Abel Kirui (29:38). Kenijczyk dwukrotnie był potem mistrzem świata w maratonie (2009 i 2011) oraz srebrnym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Można więc powiedzieć, że droga na szczyt biegacza prowadziła właśnie przez Lębork.

Kto w tym roku może pokusić się o zwycięstwo? – Tak jak w zeszłym roku bieg powinni zdominować krajowi zawodnicy i zawodniczki. Przyjadą też biegacze zza wschodniej granicy i zapewne Afrykańczycy, którzy zwykle rejestrują się tu w ostatniej chwili. W 2008 roku dwaj Kenijczycy pojawili się u nas niespodziewanie, a na mecie zajęli dwa pierwsze miejsca – wspomina organizator.

Lęborscy biegacze rywalizują na trasie składającej się z czterech pętli po 2,5 km każda. Bieg odbywa się w środku miasta, tak by mogło go obserwować jak najwięcej uczestników Lęborskich Dni Jakubowych.

Bieg odbędzie w sobotę 26 lipca. Start honorowy nastąpi o godzinie 15:50 z pl. Pokoju. Natomiast start ostry dziesięć minut później z ul. 1 Maja. Biuro zawodów mieścić będzie się w sali gimnastycznej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej. Zapisy w dniu imprezy przyjmowane będą od godziny 11:00 do 15:00.

Organizator

Opłata startowa: 30 zł w dniu zawodów

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce