Duet Tomasiak - Solińska wygrywa Monte Rosa Skymarathon! Para Januszyk - Witowska... na drugim miejscu! [WYNIKI, ZDJĘCIA]

Opublikowane w ndz., 23/06/2019 - 13:03

Pozamiatały! Dwa polskie duety zdominowały 35-kilometrowy Monte Rosa Skymarathon!

Natalia Tomasiak już w zeszłym roku czuła, że idealną partnerką w tym biegu będzie dla niej Katarzyna Solińska. Wtedy nie wszystko poszło po jej myśli. Organizatorzy nie dopuścili do zawodów świetnej ultramaratonki, której brakowało doświadczenia w wysokich górach (17,5 kilometra wspinaczki z poziomu 1192 m n.p.m. na szczyt Magherita Hut 4554 m n.p.m. i powrót w dół tą samą trasą, w sumie 35 km z sumą przewyższeń 7000 m!)

Tym razem zmienili zdanie i duet zwyciężczyń Biegu 7 Dolin 64 km (Natalia w 2014 r., jeszcze w wersji 66 km, a Kasia w 2018 r.) pokazał, że nie ma sobie równych! Polki wbiegły na szczyt i z powrotem w czasie 6:38:14, wygrywając rywalizację pań!

"Wysokie góry i odpowiedzialność za partnera". Polskie duety w legendarnym Monte Rosa Skymarathonie

Na drugim miejscu... również uplasowały się Polki! Duet Iwona Januszyk i Mirosława Witowska, ukończył bieg z rezultatem 6:38:30. Nasze dziewczyny zajęły odpowiednio 18. i 19. miejsce w open.

Zwycięzcą imprezy wśród zespołów męskich po raz drugi został William Boffelli. Włoch w tym roku startował z nowym partnerem Jacobem Hermannem. Na metę wbiegli po 4 godzinach 51 minutach i 58 sekundach. Tym samym nie udało się poprawić rekordów trasy z lat 90.

Do pobicia dla uczestników kolejnych edycji nadal pozostaje czas Marino Giavomettiego, który 35-kilometrową trasę pokonał w czasie 3h57' (jednak zrobił to poza zawodami). Podczas pierwszych zawodów w 1993 r. Fabio Meraldi uzyskał wynik 4:24:27. Monte Rosa Skymarathon do kalendarza biegów wrócił w zeszłym roku, po 21 latach przerwy. Na razie w tym korespondencyjno-historycznym pojedynku triumfują więc uczestnicy pierwszych edycji.

Pozostałe miejsca na podium rywalizacji mężczyzn również zajęli Włosi. Na drugim miejscu do mety dobiegł duet Filippo Beccari - Daniele Felicetti, uzyskując wynik 5:10:41. Podium uzupełnił zespół Luca Carrara - Riccardo Montani z wynikiem 5:30:02.

Wśród polskich zespołów, najwyżej został sklasyfikowany duet Michał Klamut i Kamil Szczepaniak, którzy zajęli 21. miejsce z czasem 6:53:12.

Tegoroczna edycja Monte Rosa Skymarathon odbyła się z jednodniowym opóźnieniem (przed imprezą, w najwyższych partiach trasy dosypało ok. 30 cm śniegu), niemniej po zabezpieczeniu trasy zawodników wypuszczono na pełny, zaplanowany odcinek.