Dwa lata dyskwalifikacji dla Rity Jeptoo

 

Dwa lata dyskwalifikacji dla Rity Jeptoo


Opublikowane w pon., 02/02/2015 - 11:54

Stało się. Słynna kenijska biegaczka Rita Jeptoo została przez krajową federację zawieszona na dwa lata za stosowanie dopingu. Oznacza to, że trzykrotna zwyciężczyni maratonu w Bostonie nie wystartuje w sierpniu na Mistrzostwach Świata w Pekinie i przyszłorocznej Olimpiadzie.

Rita Jeptoo to jedna z najbardziej utytułowanych sportowców z Kenii. Była nazwana „Królową Chicago” po tym jak dwa razy z rzędu tryumfowała w biegu na 42 km i 195 m w Wietrznym Mieście. Wygrywała też w Bostonie, gdzie nawet ustanowiła rekord trasy 2:18.57.

Skandal z jej udziałem wybuchł na przełomie października i listopada, tuż przed Maratonem Nowojorskim, gdzie Kenijka miała świętować sukces zdobycia tytułu najlepszej biegaczki cyklu World Marathon Majors. Okazało się, że niedozwolone wspomaganie zostało wykryte podczas niezapowiedzianej kontroli przeprowadzonej po jednym z wrześniowych treningów lekkoatletki. Kontrola wykazała obecność EPO w organizmie zawodniczki. O pomyłce nie było mowy. Zarówno próbki „A” jak i „B” dały wynik pozytywny.

Teraz 33-letnią zawodniczkę czeka długo rozbrat z wyczynowym sportem. Zgodnie z wyrokiem będzie mogła wrócić do profesjonalnego biegania dopiero 29 października 2016 r. – Mam nadzieję, że ta kara zniechęci innych kenijskich sportowców do pójścia drogą na skróty – powiedziała dwukrotna mistrzyni świata w maratonie Edna Kiplagat.

Przed krajową federacją stoi teraz nie lada wyzwanie, by odbudować prestiż kenijskich biegów. W ciągu pięciu lat złapanych i skazanych za doping zostało bowiem aż 32 sportowców. W reformie pomoże z pewnością budowa nowej agencji antydopingowej. Swoją pomoc w tej sprawie zapowiedziała zarówno WADA (Światowa Agencja Antydopingowa), jak i ośrodki z Norwegii i Chin.

MGEL

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce