Dwóch Polaków w plebiscycie European Athletic. Głosujmy!

 

Dwóch Polaków w plebiscycie European Athletic. Głosujmy!


Opublikowane w wt., 13/01/2015 - 14:25

Maratończyk Henryk Szost (na zdjęciu) oraz kulomiot Konrad Bukowiecki znaleźli się wśród dziesięciu nominowanych zawodników przez Europejską Federację Lekkoatletyczną w plebiscycie na najlepszego sportowca grudnia. Teraz wszystko w rękach kibiców, którzy mogą głosować za pośrednictwem postali społecznościowych.

Najwięcej miejsc w plebiscycie otrzymali medaliści Mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych. Było to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie końcówki ubiegłego roku. Rywalami Polaków w plebiscycie m.in. będą Turcy kenijskiego pochodzenia Polat Kemboi Arikan oraz Ali Kay, którzy wywalczyli w Bułgarii odpowiednio złoty i srebrny medal w biegu seniorów.

Wśród nominowanych nie zabrakło także Rosjanina Ilgizara Safiulina, złotego medalisty w kategorii do lat 23, który był filarem drużyny narodowej w tej kategorii wiekowej czy też Włocha Yemaneberhana Crippy – zwycięzcy biegu juniorów i najmłodszy ze złotych medalistów z Somokow. (rocznik 1996).

Dodajmy, że pięć z dziesięciu nominowanych kobiet to także uczestniczki Mistrzostw Europy w przełajach. W tym gronie znalazła się oczywiście Brytyjka Gemma Steel, zwyciężczyni biegu seniorek, czy jej rodaczka Rhona Auckland, złota medalistka w biegu w kategorii U-23.

Henryk Szost został wyróżniony za dobry występ podczas maratonu w Fukuoce, gdzie udanie powrócił po nieudanych dla niego Mistrzostwach Europy. Przypomnijmy, że rekordzista Polski w Japonii zajął 6. miejsce z czasem 2:10:02. Sam zawodnik tak oceniał ten występ w rozmowie z naszym portalem:

„Szóste miejsce nie jest doskonałą lokatą, powiedziałbym, że przyzwoitą. Doskonałe miejsca to te na podium, ale rok był bardzo ciężki, więc szósta lokata mnie zadowala. (…) Moim głównym problemem były braki w takim mięśniowym przygotowaniu, wytrzymałościowym. Po jakimś 32. kilometrze moje nogi siadły i trzeba było dobiec do mety na dość dużym kryzysie. Nie zawsze są jednak możliwości, by się dobrze przygotować do startu, a tym bardziej taki wynik po tak słabym treningu pokazuje, że jestem w stanie biegać dużo szybciej.” – mówił w grudniu Szost.

Natomiast pod koniec roku Konrad Bukowiecki sprawił, że znów o pchnięciu kulą było głośno nie tylko w Polsce. Wszystko dzięki pobiciu nieoficjalnego halowego rekordu świata juniorów młodszych. 17-latek podczas mityngu w Spale pchnął kulę na odległość 24 metrów i 24 centymetrów. Był to piąty nieoficjalny rekord Bukowieckiego w karierze.

Głosowanie w plebiscycie European Athletics potrwa do 18 stycznia. Plebiscyt na najlepszego zawodnika miesiąca prowadzony jest od 2007 roku.

Głosowanie na lekkoatletę grudnia: TUTAJ

Głosowanie na lekkoatletkę grudnia: TUTAJ

RZ

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce