Dziś w Atenach gala AIMS. Kto Maratończykiem i Maratonką roku?

 

Dziś w Atenach gala AIMS. Kto Maratończykiem i Maratonką roku?


Opublikowane w pt., 07/11/2014 - 08:31

Wieczorem w Atenach po raz drugi Międzynarodowe Stowarzyszenia Maratonów i Biegów Ulicznych AIMS wyłoni najlepszych biegaczy świata. Podczas tej szczególnej gali, organizowanej w ojczyźnie maratonu, zostaną wręczone także nagrody dla organizatorów imprez oraz osób zasłużonych w upowszechnianiu i promocji biegania na świecie.

Najważniejsze nagrody wręczane podczas gali Best Marathon Runner Awards AIMS dotyczą osiągnięć indywidualnych. Tytułami „Maratończyk Roku” i „Maratonka Roku” honorowani są zawodnicy, którzy osiągali najlepsze wyniki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających galę AIMS (w tym roku to październik 2013 – wrzesień 2014). Nagrody przyznawane są w drodze głosowania wszystkich 380 członków AIMS.

Faworytem numer „1” tegorocznej edycji nagród wśród mężczyzn jest Dennis Kimetto rekordzista świata w maratonie z Berlina (2:02:57).

Na wysokie miejsca liczyć mogą Wilson Kipsang (triumfator maratonu w Londynie, Maratończyk Roku AIMS 2013) czy Kenenisa Bekele (zwycięstwo w Paryżu w maratońskim debiucie).

Wśród Pań pretendentkami do tytułu są Florence Kiplagat - rekordzistka świata w półmaratonie z tego roku (1:05:12), druga zawodniczka maratonu w Londynie, oraz Rita Jeptoo zwyciężczyni maratonów w Bostonie i Chicago). Wobec oskarżeń o doping (podczas rutynowego badania we wrześniu w organizmie biegaczki wykryto EPO, wkrótce badanie próbki B) triumf tej drugiej wydaje się jednak mało prawdopodobny.

Podczas gali zostanie także przyznana nagroda dla organizatora imprezy maratońskiej, która wykazała się największą dbałością o środowisko naturalne. Już wiadomo, że AIMS Green Award 2014 powędruje do organizatorów Maratonu we Frankfurcie. Tuż za tą imprezą uplasowały się Maraton w Pradze oraz meksykański Queretaro Marathon.

AIMS Social Award powędruje z kolei do organizatorów Tokyo Marathon, którzy w ocenie zarządu biegowego stowarzyszenia przyczynili się najlepiej swoimi działaniami w realizacji celów zawartych przez UNESCO w raporcie „Millenium Development Goals”, w tym m.in. eliminacja skrajnego ubóstwa i głosu, promocja równości płci czy zapewnienie zrównoważonego rozwoju środowiska.

AIMS Lifetime Achevement Award, czyli nagroda za całokształt działalności i życiowy dorobek, trafi w tym roku do Georga Hirscha założyciela magazynu Runner's World, którego narodowe edycje ukazują się dziś w kilkunastu krajach świata.

Transmisję z gali Best Marathon Runner Awards AIMS przeprowadzi grecka telewizja publiczna ERT, dostępna także przez internet.

Międzynarodowe Stowarzyszenia Maratonów i Biegów Ulicznych AIMS powstało w 1982 roku i dziś w ponad 90 krajach zrzesza około 380 biegów, w tym m.in. maratony w Bostonie, Paryżu, Rzymie, Amsterdamie, Berlinie i Tokio. Podstawowym celem stowarzyszenia jest rozwijanie i promowanie biegania dystansowego na całym świecie. Wśród polskich członków stowarzyszenia są następujące biegi: Cracovia Maraton, Łódź Maraton, Półmaraton Philips Piła, Poznań Maraton, Półmaraton Poznań, Silesia Maraton Katowice, Maraton Wrocław, ORLEN Warsaw Marathon, a także festiwalowy Koral Maraton.

GR

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce