Ehunmilak „rozstaje się” z UTMB. „Rozbieżności w wartościach”


Opublikowane w czw., 07/11/2019 - 13:20

Ehunmilak Ultratrail, hiszpański bieg, w którym rekord trasy należy do Ewy Majer, zmienił zasady. Właśnie ruszyły zapisy do przyszłorocznej edycji i organizatorzy poinformowali, że żaden z ich biegów nie zapewni punktów kwalifikacyjnych do UTMB.

Baskijski bieg pierwszą edycję miał w 2010 r.. Organizatorzy nie kryją, że Ehunmilak (koronny dystans ma 168 km długości i 11 tysięcy metrów przewyższenia) powstał w odpowiedzi na fascynację Ultra-Trail du Mont-Blanc. W Chamonix startowali osobiście i chcieli przenieść taki bieg do siebie. Tyle, że 14 lat temu, gdy zaczynali swoje starty, UTMB nie było jeszcze znaną imprezą masową. Baskowie odtworzyli atmosferę u siebie, ale od początku chcieli, by Ehunmilak był imprezą tworzoną przez biegaczy dla biegaczy.

W wydanym oświadczeniu czytamy, że realizacja tej filozofii wyrażała się m.in. w darmowym transporcie i bezpłatnym wykorzystywaniu urządzeń GPS oraz w zabezpieczeniu medycznym imprezy.

Poziom organizacji biegacze oceniali zawsze bardzo wysoko, podobnie jak atmosferę. Według organizatorów oferowanie różnych udogodnień bez wyśrubowanych opłat startowych, jest możliwe dzięki wsparciu lokalnego samorządu, organizacji i sponsorów. W tym nastawieniu na biegaczy i ich potrzeby, organizatorzy widzą rozbieżność między swoimi celami i wartościami a filozofią UTMB.

Francuską imprezę nadal nazywają ważnym wydarzeniem w świecie ultra i zapewniają o swoim podziwie dla UTMB, ale uważają, że drogi tych imprez powinny się rozejść. Mimo to, nadal Ehunmilak będzie przynosił punkty ITRA, chociaż jest to związane z kosztami, a przede wszystkim ITRA i UTMB mają tego samego człowieka na czele.

Decyzja organizatorów spotkała się z akceptacją a nawet zadowoleniem biegaczy. W środowisku panuje przekonanie, że Ehunmilak to wyzwanie sportowe bardziej wymagające od UTMB, więc nie jest kwalifikacją do innych biegów, a imprezą, w której warto wziąć udział, także dla jej atmosfery.

W tym roku Ehunmilak wygrała Ewa Majer, a na dodatek uzyskała rekordowy czas – 27 godzin 41 minut i 47 sekund. Zawodniczka z Dobczyc jest jedną z gwiazd Tauron Festiwalu Biegowego w Krynicy. Bieg 7 Dolin na 100 km wygrała trzy razy, a w tym roku była druga.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce