Eliud Kipchoge nominowany do Laureus World Sports Awards. Są też inni biegacze

Opublikowane w pon., 20/01/2020 - 10:06

Po raz drugi Eliud Kipchoge został nominowany w głównej kategorii Laureus World - Sportowiec Roku. Rekordzista świata w maratonie, człowiek, który pobiegł poniżej dwóch godzin na królewskim dystansie, został wybrany sportowcem roku w swoim kraju i w wielu innych plebiscytach.

Jego osiągnięcia doceniła m.in. Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna (World Athletics). W ubiegłym roku podczas gali Laureusów przyznano mu statuetkę za wyjątkowe osiągnięcia. Jednak w kategorii Sportowiec Roku biegacze rzadko są zwycięzcami. Do tej pory to Usain Bolt najczęściej, bo aż 4 razy, opuszczał galę jako triumfator. Więcej razy triumfował tenisnista Roger Federer.

Kipchoge ma mocną konkurencję. Wśród nominowanych znaleźli się: Lewis Hamilton, który po raz szósty został mistrzem świata Formuły 1, Lionell Messi, piłkarz roku, zdobywca Złotej Piłki, Marc Marquez, sześciokrotny mistrzem świata w Moto GP, Rafael Nadal, dwunastokrotny zwycięzca wielkoszlemowego Rolanda Garrosa i Tiger Woods, zwycięzca The Masters (po 14 latach przerwy).

Biegacze znaleźli się również w innych kategoriach plebiscytu: Allyson Felix, zdobywczyni 13 medali mistrzostw świata ma szansę na tytuł Sportowca Roku wśród kobiet. Nadzieję na to samo wyróżnienie ma Shelly Ann Fraser-Price po tym, jak po raz czwarty została mistrzynią świata na 100 m.

Biegacze mają szansę na statuetki także w kategorii Niepełnosprawny Sportowiec Roku. Wśród nominowanych znalazła się Manuela Schlӓr. Szwajcarka wygrała w minionym roku maratony w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago i w Nowym Jorku. Z kolei niewidoma Omara Durand, która gościła w Polsce, to dziesięciokrotna mistrzyni świata. Jest nie do zatrzymania zarówno na 100, 200, jak i 400 metrów.

Czy biegacze będą opuszczać galę z Laureusami przekonamy się 17 lutego podczas gali w Berlinie.

Laureus World Sports Awards to corocznie przyznawane nagrody w dziedzinie sportu. Wręczane są za osiągnięcia indywidualne lub zespołowe od 2000 roku w ośmiu stałych kategoriach. Ostatecznego wyboru dokonują członkowi Laureus World Sports Academy, które tworzy prawie 70 legend światowego sportu. Tylko o wyborze sportowego momentu roku decyduje głosowanie publiczne.