Eliud Kipchoge - sprawa wagi narodowej!

 

Eliud Kipchoge - sprawa wagi narodowej!


Opublikowane w ndz., 13/10/2019 - 12:46

Wyczyn Eliuda Kipchoge miał znaczenie dla biegaczy, sportowców i kibiców na całym świecie, ale to w Kenii zapanowało prawdziwe szaleństwo. Projekt INEOS 1:59 Challenge stał się sprawą narodową.

„Pan własnego ciała!”. Eliud Kipchoge przebiegł maraton poniżej 2 godzin! 1:59:40! [ZDJĘCIA]

Zakończoną sukcesem próbę złamania 2 godzin w maratonie, Kenijczycy śledzili w strefach kibica we własnym kraju.

Niektórzy zdecydowali się na podróż do Wiednia. Zrobił to nawet prezydent Kenii i kilku członków rządu.

Wizyta w parku Prater i kibicowanie swojemu rodakowi stały się też obowiązkowym punktem weekendu dla Kenijczyków pracujących w Austrii.

Eliud Kipchoge nie jest pierwszym Kenijczykiem, który przesuwa granice i zadziwia świat, jednak zdaniem jego rodaków, jest wyjątkowy i nie do porównania z żadnym innym maratończykiem. W Kenii urósł do rangi dobra narodowego.

– Na długo przed Eliudem Kenijczycy byli doceniani, jako najlepsi biegacze długodystansowi. Mieliśmy już rekordzistów świata. Ale Eliud to Eliud. Taki jak on, jest tylko jeden. To zdyscyplinowany, skupiony na realizacji celów sportowiec, który nas inspiruje. Inspiruje również kenijskich biegaczy, daje przykład. Mówi: My kenijscy biegacze, może i jesteśmy najlepsi, ale to nie wystarcza. Możemy się rozwijać i być jeszcze lepsi – wyjaśniała nam w Wiedniu Evelyn Watta, Kenijka, dziennikarka Olympic Channel w Madrycie, pierwsza Afrykanka wybrana na stanowisko wiceprzewodniczącej Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS), Sportowa Dziennikarka 2014 roku według CNN Afryka.

– Na pewno na tak ogromne zainteresowanie tym wydarzeniem wpłynął fakt, że lekkoatletyka ma w Kenii wysoką pozycję w sportowej hierarchii. Właśnie zakończyły się mistrzostwa świata, które dla nas były szczęśliwe. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy drugie miejsce, za USA. Drugim powodem jest dostępność tego wydarzenia dla wszystkim. Pierwszej próby Eliuda na torze Monza kibice nie mogli zobaczyć w czasie rzeczywistym. Teraz mogli i chętnie z tego korzystali. Pięć kanałów telewizyjnych w kraju transmitowało ten bieg. Temat INEOS 1:59 Challenge trafił na pierwsze strony gazet – objaśniał Elias Makori, dziennikarz roku 2012 w plebiscycie IAAF, wydawca sportowy dziennika Daily Nation.

Wynik Kipchoge z Wiednia – 1:59:40 – to nowy wymiar maratonu, ale też nowe otwarcie dla kraju, którego mieszkańcy desperacko potrzebowali powodu do dumy i radości.

– Ostatnie lata nie były dobre dla Kenii. Mam tu na myśli przede wszystkim gospodarkę. Jako naród przechodziliśmy ciężkie chwile. Do Wiednia przyjechało wielu Kenijczyków. Jesteśmy tu dla jednego człowieka, jesteśmy razem dla czegoś dobrego, pozytywnego. On po prostu jednoczy naród, pokazując, że nie ma barier. Możemy się pozbierać i pójść na przód – podkreśliła Evelyn Watta

– Kenia nie miała ostatnio dobrej prasy. Dużo mówiło się problemach krajowej federacji, o korupcji, o niskim poczuciu bezpieczeństwa, ale Eliud to zmienił. Dzięki niemu obraz Kenii się zmienia. On nadał wizerunkowi kraju pozytywnego wymiaru - uważa Elias.

Eliud Kipchoge swoim podejściem do życia, zjednał sobie kibiców. Zaraża pasją i budzi w ludziach chęć spełniania własnych marzeń – podkreślali nasi rozmówcy.

– Dla mnie osobiście motto Kipchoge „No human is limited” oznacza, że można w życiu wiele osiągnąć. Możesz marzyć,wyobrazić sobie, czego pragniesz i możesz to osiągnąć. Tego właśnie uczy nas Eliud. My kobiety - dziennikarki nie zawsze możemy liczyć na docenienie, na to, że nasza praca zostanie zauważona, a my zostaniemy „zaproszone do stołu”, ale Eliud pozwala mi myśleć, że nikt nie może mnie zatrzymać. Chcę tego i mogę to zrobić. Mogę być dziennikarką w Kenii i mogę próbować być najlepsza w mojej pracy. Wystarczy dyscyplina, wiara, praca – przekonuje Evelyn. Zgodzili się z nią kibice zebrani na trasie.

„On dokonał niemożliwego, to i ja mogę!” – To zdanie wielokrotnie padało z ust kenijskich kibiców.

Rozmawiała w Wiedniu Ilona Berezowska


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce