Eliud Kipchoge uhonorowany Laureus Award!

Opublikowane w wt., 19/02/2019 - 13:48

W Monako rozdano sportowe Oscary czyli statuetki Laureusa. Te prestiżowe nagrody rzadko trafiają do biegaczy i niestety, również w tym roku w głównej kategorii „Sportowiec Roku” to się nie zmieniło. To tenisista pokonał rywali, wśród których był m.in. Eliud Kipchoge.

Czwarty raz nagroda trafiła do Novaka Djokovica, który wygrał w 2018 r. Wimbledon i US Open, wracając do wielkiej formy po operacji łokcia. W kategorii kobiet Sportowcem Roku została gimnastyczka Simone Biles.

Jednak osiągnięcia Eliuda Kipchoge nie mogły zostać nie zauważone. Mistrz olimpijski z Rio ma za sobą bardzo udany sezon. Poprawił rekord świata w maratonie, wygrywając w Berlinie z czasem 2:01:39. Wygrał również po raz trzeci London Marathon. Jest obecnie najszybszym maratończykiem na świecie. Do tego od 2013 r., gdy był drugi w Berlinie, wygrywa każdy maraton, w którym startuje. Doceniła to federacja kenijska, przyznając mu tytuł Sportowca Roku 2018. Takim samym tytułem wyróżniła go Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna IAAF.

Akademia Laureusa stanęła na wysokości zadania i w poniedziałkowy wieczór ogłosiła Eliuda Kipchofe zwycięzcą kategorii „Wyjątkowe Osiągnięcie”.

W krótkim przemówieniu na scenie w Monako, Kenijczyk podziękował swojej rodzinie, trenerom i sponsorom. Nie zapomniał również o fanach, którzy mu kibicują na całym świecie.

Nagroda oraz miejsce wśród finalistów Sportowca Roku, mają dla maratończyka szczególne znaczenie. Są dowodem na to, że jego biegowe sukcesy znalazły swoje zasłużone miejsce wśród tak popularnych dyscyplin, jak sporty motorowe, piłka nożna czy tenis.

Przed Kipchoge nowy sportowy sezon. W kwietniu zobaczymy go na trasie maratonu w Londynie.