Everest 2018. Takiego biegu jeszcze nikt nie zorganizował

 

Everest 2018. Takiego biegu jeszcze nikt nie zorganizował


Opublikowane w ndz., 30/11/2014 - 17:46

Himalaiści i biegacze mają ze sobą dużo wspólnego. Spotykają się równie często na górskich szlakach, co i podczas zawodów biegowych. Biegacze szukają w górach wytrzymałości. Dla himalaistów bieganie to część treningów. Jedni i drudzy na pewno zainteresują się najnowszą inicjatywą Polskiej Agencji Prasowej.

Projekt jest niezwykły. Niczego takiego do tej pory nie było i chociaż nie wszystko jest jeszcze jasne, nie mamy wątpliwości, że ten bieg spotka się z ogromnym zainteresowaniem. W 2018 r. Polska będzie obchodziła 100-lecie odzyskania niepodległości, PAP stulecie swojego istnienia, a biegacze pokonają 100km w Katmandu w ramach Memoriału Polskich Himalaistów.

Podobnie, jak to miało miejsce w Biegu na Monte Cassino, bieg odbędzie się, by uczcić pamięć tych, którzy w górach zostali. Tę długą listę otwierają Stefan Bernardzikiewicz i Adam Karpiński, uczestnicy pierwszej polskiej ekspedycji w Himalaje, którzy zginęli w lawinie w 1939 roku. Ostatnią osobą jest Artur Hajzer. Poniósł śmierć w lipcu 2013 roku podczas próby wejścia na Gaszerbrum I. Góry pochłonęły życie 47 himalaistów.

Zapisy ruszą już lutym 2015r., a zgłaszający swoją chęć udziału wybierze nazwisko jednego ze wspinaczy, którzy tworzyli historię polskich osiągnięć w wysokich górach. To nazwisko będzie widniało na medalu.

Na pokonanie 100km organizatorzy przewidzieli 50 godzin (pokonanie całego dystansu nie jest konieczne) W programie są również przygotowania do biegu i zgrupowanie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. Bezpieczeństwo i dobry poziom przygotowania uczestników jest tu priorytetem.

Organizatorzy starają się, żeby wyjazd i udział w Everest 2018 był możliwy dla każdego biegacza. Przewidują, że koszt wyprawy będzie wynosił około 9 tys. zł, ale będzie go można opłacać w ratach miesięcznych np. po 200zł

Strona internetowa Everest 2018 ruszy w lutym 2015r. Będziemy na bieżąco informować o tym przedsięwzięciu.

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce