Florence Kiplagat pobiła rekord świata w półmaratonie

 

Florence Kiplagat pobiła rekord świata w półmaratonie


Opublikowane w pon., 17/02/2014 - 12:46

Florence Kiplagat znowu skupiła na sobie uwagę biegowego świata, gdy w minioną niedzielę wygrała półmaraton barceloński. Czasem 1:05.12 Kenijka poprawiła swoją życiówkę o ponad minutę, ale co istotniejsze, ustanowiła nowy rekord świata na tym dystansie. Wynik zacny, bo lepszy aż o 38 sekund od dotychczasowego rekordowego osiągnięcia Mary Keitany z półmaraton RAK w 2011 r.

Swoją przygodę z półmaratonem Kiplagat rozpoczęła w 2010 r. w Lille, a rok później wygrała maraton w Berlinie, uzyskując trzeci czas w historii Kenii. Stała się wówczas piątą kobietą z wynikiem poniżej 2:20. W Berlinie wygrała też we wrześniu ubiegłego roku. Tak dobrego wyniku w Barcelonie jednak nie planowała.

- Tego dnia długo nie zapomnę. Jestem bardzo szczęśliwa. Trasa była szybka. Od początku czułam się świetnie, a pogoda była idealna. Miałam przeczucie, że to może być wyjątkowy dzień - powiedziała Kiplagat organizatorom. Dodała, że start w Katalonii miał być tylko kolejnym etapem przygotowań do maratonu w Londynie.

Kiplagat prowadziła od startu do mety, a w klasyfikacji generalnej zajęła czwartą pozycję. Była więc wolniejsza jedynie od zwycięzców męskiej rywalizacji. Tu najlepszy okazał się Eliud Kipchoge, który z czasem 1:00:52 obronił swój tytuł zwycięzcy sprzed roku. Jego życiówka w półmaratonie wynosi 59:25. Ustanowił ją w Lille, w dwa lata po tym, jak zaliczyła tam swój debiut Kiplagat.

IB

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce