„Formę planuję na październik”. Marcin Chabowski po raz siódmy mistrzem Polski na 10 km! [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]


Opublikowane w sob., 03/08/2019 - 20:26

Zwycięska seria Marcina Chabowskiego w Mistrzostwach Polski w Biegu Ulicznym na 10 km trwa w najlepsze. Zawodnik Pomeranii Szczecinek w swoim siódmym starcie w czempionacie zdobył siódme złoto!

Do Gdańska na 26. Bieg Św. Dominika, który gościł mistrzostwa po raz kolejny zawitała niemal cała krajowa czołówka biegów długich. Pretendentów do podium było wielu, ale miejsca na nim były tylko trzy. Niemal murowanym faworytem do złota był Marcin Chabowski, który imponował medalowym dorobkiem. Biegacz z Wejherowa miał też za sobą wsparcie miejscowych kibiców, którzy mocno zagrzewali go do walki.

Cały dorobek Chabowskiego i pretendentów do tytułu przestał mieć znaczenie w chwili startu, niemal dokładnie o 17:30. Zważywszy na późną godzinę rozgrywania zawodów, warunki do rywalizacji były niemal idealne. Termometry wskazywały ok. 21 stopni.

Biegacze rywalizowali tradycyjnie w centrum Starego Miasta, u stóp Neptuna i słynnej fontanny. Do pokonania było aż 10 rund, czyli 40 ostrych zakrętów. Od tego krążenia w pewnym momencie można było stracić rachubę. „Które to już?” - dało się usłyszeć z tłumu.

Od początku na czele biegu open, w ramach którego odbywały się MP, znaleźli się dwaj biegacze z Kenii - dobrze znany w Polsce Cosmas Kieva oraz Ezra Kering. Za nimi mocno ruszyła grupa kilku Polaków. Narzuconego tempa nie wytrzymał Artur Kozłowski, który szybko zszedł z trasy.

Po kilku rundach za biegaczami z Afryki utrzymywał się już tylko Marcin Chabowski. Zawodnik Pomeranii Szczecinek biegł samotnie, mając dużą przewagę nad kolejnymi zawodnikami. Wysoko znalazł się Kamil Jastrzębski, który trzymał się z Adamem Nowickim i Szymonem Kulką. Za tym duetem podążał Tomasz Grycko z kilkoma metrami straty.

Ostatecznie jako pierwszy taśmę przeciął Kenijczyk Ezra Kering, z czasem 28:56.

Marcin Chabowski utrzymał polską konkurencję za plecami, finiszując na trzecim miejscu z wynikiem 29:33. Dzięki temu Pomorzanin po raz trzeci z rzędu, a po raz siódmy w historii, został mistrzem Polski na 10 km (2010, 2011, 2013,2015, 2017, 2018).

Na mecie Chabowski przyznał, że nie był w najwyższej formie, którą planuje na jesień.

Tytuł wicemistrza Polski wywalczył Tomasz Grycko, który minął metę jako czwarty z czasem 30:03. Zawodnik Blizy Władysławowo zaczął spokojnie walkę o medal i to dało efekt.

– Jestem w szoku, że dałem radę wywalczyć ten medal. Jestem po obozie w górach i nie czuje tej szybkości – mówił na mecie Tomasz Grycko. – Nie chciałem od początku biec tak mocno jak chłopaki. Pierwszy kilometr był w granicach 2:45 min./km. Wiedziałem, że mnie to zniszczy. Dlatego wolałem biec z tyłu. Miałem straty z 50 metrów na czwartym kole, ale starałem się stopniowo odrabiać. Widziałem, że Arek Gardzielewski puszcza, później Artur Kozłowski schodzi... Później dogoniłem Szymona i go zgubiłem – relacjonował.

Brąz wywalczył Szymon Kulka, z rezultatem 30:09. Biegacz z małopolskiej Ropy cieszył się jednak tylko z miejsca na podium.

– Zawsze trzeba się cieszyć z medalu mistrzostw Polski. Może liczyłem trochę na więcej, ale trzeba brać co jest. Początek faktycznie był bardzo mocny, za co później zapłaciłem. Zwłaszcza, że nie tak dawno miałem pięć tygodni roztrenowania.... Jesienią chce pobiec maraton i na tym się od teraz skupiam – dodał zmęczony Szymon Kulka.

10. Mistrzostwa Polski w biegu na 10 km rozgrywane były w ramach 26. Biegu św. Dominika w Gdańsku. Imprezie towarzyszyły silnie obsadzone biegi kobiet i mężczyzn na 5 km. Zwycięzcami na tych dystansach zostali: Daniel Żochowski z czasem 15:19 oraz Białorusinka Iryna Somava, z czasem 16:41. Zmagania poprzedził charytatywny prolog. 

Wszystko wskazuje ma to, że w tym sezonie, po raz pierwszy od 2012 roku, nie odbędą się Mistrzostwa Polski kobiet na 10 km. Chociaż mamy sierpień, to do tej pory w kalendarzu PZLA nie ma gospodarza tych zawodów. Tymczasem większość zawodniczek ma już zaplanowanych jesienne starty. Rok temu o medale walczono podczas Biegnij Warszawo.

26. Bieg św. Dominika:

10 km open:

1. Ezra Kiering (KEN) - 28:56
2. Cosmas Kieva (KEN) - 29:15
3. Marcin Chabowski (POL) - 29:33

10. Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Biegu Ulicznym na 10 km:

1. Marcin Chabowski - 29:33
2. Tomasz Grycko - 30:03
3. Szymon Kulka - 30:09
4. Adam Nowicki - 30:15
5. Arkadiusz Gardzielewski - 30:22

Pełne wyniki: TUTAJ

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce