Godziny do 3. ORLEN Warsaw Marathon. Atrakcji nie zabraknie

 

Godziny do 3. ORLEN Warsaw Marathon. Atrakcji nie zabraknie


Opublikowane w czw., 23/04/2015 - 20:02

Już tylko godziny pozostały do rozpoczęcia jednej z największych imprez sportowych w Polsce. Co dla Nas bardzo ważne – imprezy biegowej. Przez dwa dni w 3. ORLEN Warsaw Marathonie może wystartować nawet 44 000 osób!

Wszystko rozpocznie sobotni „Bieg na Tak” dla dzieci i młodzieży, w którym udział ma wziąć ma prawie 2000 adeptów. Kolejnym punktem będzie charytatywny marszobieg „Biegam, bo lubię pomagam” wspierający Rodzinne Domy Dziecka - na ten cel PKN ORLEN przekaże 10 zł od każdego zarejestrowanego uczestnika. Pierwszy dzień imprezy zakończy rolkowy przejazd pn. Nighskating.

W niedzielę 26 kwietnia coś dla biegaczy z "verwą", czyli szybki bieg na 10 km. Wisienką na torcie będzie maraton i 85. Mistrzostwa Polski Mężczyzn na tym dystansie. Jak informowali organizatorzy na konferencji prasowej poprzedzającej imprezę, zgłoszenia do wszystkich wydarzeń w ramach Orlen Warsaw Marathon przesłało aż o 12 000 więcej osób niż w zeszłym roku!

W liczbach impreza wygląda imponująco. Na uczestników czekają medale o łącznej wadze 1,5 tony. Do zawieszenia ich na szyjach sportówców zużyto 20 km taśmy. Największa duma imprezy, czyli miasteczko maratoński, ma powierzchnię 5400 m3, co oznacza iż zmieściły by się tam 3 samoloty Concorde.

Rytm marszu i biegu nadawać mają w weekend 33 kapele muzyczne. Energię zapewnią m.in. owoce, przygotowane w ogromnych ilościach: 7 700 bananów, 5 000 pomarańczy i 1 000 jabłek, a także 7 000 porcji makaronu podczas pasta party.

Wspierać znajomych, rodzinę czy po prostu zawodników walczących o linię mety będzie można w trzech strefach kibica: na Mokotowie (obok stacji metra Wilanowska), na Ursynowie (przy ul. Relaksowej), oraz w Wilanowie (Plaża Wilanów). Wszystkie strefy czynne będą od godziny 9:00 do 16:00. W każdym z tych miejsc będzie można też aktywnie spędzić czas, także z najmłodszymi, czy zrobić badania profilaktyczne.

Jak twierdzą organizatorzy, mimo że ORLEN Warsaw Marathon ma krótką historię, to jest już jednym z najlepszych biegów maratońskich w tej części Europy.

- Potwierdza to zdobycie wyróżnienia Silver Label, nadawanego przez IAAF. ORLEN Warsaw Marathon to jest wydarzenie o wielkim kalibrze sportowym. Ubiegłoroczny zwycięzca Etiopczyk Tadese Tola, uzyskał czas 2:06:55. Dla porównania zwycięzca maratonu w Paryżu, który ma większą tradycje, w tym roku uzyskał niecałe 2 godziny i 6 minut (Mark Korir: 2:05:49 - red). Tu ustanowiony został najlepszy wynik Polaka na ziemi polskiej. Dokonał tego Henryk Szost. Sportowo jest to więc impreza na najwyższym poziomie. Organizacyjnie też nie mamy się czego wstydzić – stwierdził prezes zarządu PKN Orlen Jacek Krawiec. Oznajmił, że planowana jest już czwarta edycja, która odbędzie się 24 kwietnia przyszłego roku.

Gdy w lutym tego roku płonął Most Łazienkowski, u organizatorów wszystkich biegów w stolicy zapaliła się czerwona lampka ostrzegawcza. Wydarzenia, które nastapiły po tym wydarzeniu potwierdzały najgorsze obawy. Reorganizacja ruchu w Warszawie i zmiany w programie imprez sportowych nie ominęły także ORLEN Warsaw Marathonu, choć tu – jak się wydaje – chyba w najmniejszym stopniu. Trasa maratonu jest nowa w ok. 20 procentach. Start i meta zostały tak jak planowano - pod Stadionem Narodowym.

– Negocjacje z miastem nie były łatwe. Warszawa jest dużym miastem i trzeba było robić wszystko, żeby zadbać także o osoby, które nie będą brały udziału w tym biegowym święcie. Rozmawialiśmy kilkanaście tygodni. Sądzę, że efekt jest bardzo dobry. Zajmujemy tak naprawdę tylko Most Świętokrzyski. Pozostałe przeprawy są czynne – powiedział Nam Sebastian Chmara, rzecznik prasowy ORLEN Warsaw Marathon. Podkreślił, że trasa przebiega wzdłuż linii metra i nie przecina trakcji tramwajowych. – Sprawia to, że każdy kto zostawi tego dnia samochód, będzie mógł spokojnie dotrzeć w każde miejsce w Warszawie.

Zapisani?

Biuro zawodów czynne jest dziś jeszcze do godz. 21:00 oraz w sobotę w godz. 9:00 – 22:00. Biuro znajdować się będzie Błoniach Stadionu Narodowego, wzdłuż Al. Zielenieckiej. Początek najważniejszych biegów w niedzielę o godzinie 9:30 z Wybrzeża Szczecińskiego. Nasze relacje z Warszawy znajdziecie jeszcze w weekend na naszych stronach.

A niebawem kolejne wiadomości związane z imprezą, w tym rozmowa z faworytem całej biegowej Polski - Henrykiem Szostem.

RZ

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce