Gebrselassie bije rekord półmaratonu w Glasgow!

Opublikowane w pon., 07/10/2013 - 16:04

Haile Gebrselassie / Fot. za http://www.bbc.co.uk/Niecały miesiąc temu Haile Gebrselassie brał udział w półmaratonie w Newcastle. Był tam faworytem imprezy, a na swoim koncie miał już zwycięstwo z Newcastle w 2010 r. Jednak lepsi od niego okazali się Mo Farah i Kenisa Bekele, dla którego był to debiut na tym dystansie. Gebrselassie opuszczał wtedy Newcastle z uczuciem sportowej złości.

W miniony weekend na takim samym dystansie w Szkocji  etiopski mistrz olimpijski nie miał sobie równych. Narzucił tempo, które okazało się za szybkie dla większości  jego rywali. Bezpośrednią walkę o zwycięstwo podjął jedynie Emmanuel Bett z Kenii, który przez chwilę znalazł się na czele biegu.

- To był twardy przeciwnik. Starałem się go zostawić z tyłu i trwało to bardzo długo- powiedział Haile Gebrelaisse dziennikarzom „The Independent”.

40-letni Etiopczyk nie tylko wygrał ten bieg, ale dodatkowo ustanowił jego nowy rekord. Uzyskując czas 01:01:09, był o sekundę szybszy niż Emmanuel Mutai.  Jego rekord czekał na pobicie od 5 lat.

Great Scottish Run to największa impreza biegowa w Szkocji. Odbywa się w Glasgow od 1983 r. Co roku bierze w niej udział ok. 20000 biegaczy. Rekord frekwencji padł rok temu. 24 089 biegaczy stanęło wtedy na linii startu w centrum miasta. W tym roku było  ich ok. 23 tys.  Oprócz głównego biegu w Glasgow rozgrywana jest także rywalizacja na dystansie 10 km. W tej edycji biegu brał udział tylko jeden Polak. Cezary Szarek ukończył  10-kilometrowy bieg z czasem 59:15.