Halowa bieżnia... hydrauliczna. W Polsce nieznana

 

Halowa bieżnia... hydrauliczna. W Polsce nieznana


Opublikowane w czw., 14/03/2019 - 13:29

W Chicago powstaje właśnie pierwsze publiczne halowe centrum lekkoatletyczne w mieście. Będzie to pierwszy obiekt w stanie Illinois posiadający hydrauliczną bieżnię. W Polsce nie ma żadnego takiego obiektu.

Hala Gately Indoor Track & Field posiadać ma 200-metrowy tor z innowacyjnym systemem unoszonych łuków. To dzieło dobrze znanej firmy Mondo, lidera rynku nawierzchni sportowych. Chociaż wciąż mówimy o innowacji, to pierwszy hydrauliczny tor zainstalowano już 1987 roku w Indianapolis.

Dziś regulowane bieżnie montowane są niemal na całym świecie od Emirates Arena w Glasgow, gdzie rozgrywane były Halowe Mistrzostwa Europy, czy Aspire Dome w Doha, gdzie w 2010 roku odbyły się halowe mistrzostwa globu. Korzystają z nich już nie tylko nie tylko najlepsi sportowcy, choć niewątpliwie syntetyczna nawierzchnia ma umożliwiać naprawdę szybkie bieganie.

Działanie systemu obrazuje przykład hali Uniwersytetu Liberty w Amerykańskim Lynchburg. W ciągu kilku minut łuki uzyskują tam pożądaną wysokość, tak na czas sesji treningowych czy zawodów. Po opuszczeniu łuków, cała hala znów może być wykorzystywana do innych aktywności.

Chociaż starty na hali kojarzą nam się z ostrymi łukami, to nie brakuje też hal z bardziej płaskimi bieżniami. Najwięcej takich obiektów funkcjonuje w USA. Nie oznacza to jednak, że biega się po nich łatwiej. Optymalne dla motoryki są delikatne nachylone łuki.

Dodajmy, że chicagowska hala powstaje z inicjatywy lokalnej społecznościowi i ma przynieść korzyści całej dzielnicy Pullman. Obiekt ma być otwarty w 2020 roku. Ma posiadać m.in. 8 torów do sprintu. Nie zabraknie też miejsca do rozgrywania meczów koszykówki czy siatkówki, popularnej w USA głównie na szczeblu akademickim. Na trybunach będzie mogło zasiąść 3500 kibiców.

Możemy tylko zazdrościć. W Polsce nie ma wielu hal lekkoatletycznych, a zwłaszcza takich, do których dostęp byłby otwarty. Przez ponad dwie dekady sportowcy jeździli startować do Spały, ale od czterech lat to Toruń cieszy się największą estymą. W Warszawie 200-metrowa bieżnia jest tylko na terenie warszawskiego AWF, ale na wirażu można wywinąć orła przy wyższej prędkości. Dostęp do hali jest tu ograniczony. Łatwiej jest potrenować w Łodzi, na obiekcie RKS. Z hali można skorzystać po rezerwacji terminu. Koszt - 10 zł.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce