Henryk Szost tuż za podium Fukuoka Marathon

Opublikowane w ndz., 01/12/2013 - 12:15

Henryk Szost zajął czwarte miejsce w Fukuoka Marathon. Rywalizację zakończył z czasem 2:09:37 i jest to jego trzeci najszybszy czas w karierze. Życiówka Szosta i jednocześnie rekord Polski wynosi 2:07:39

Zwycięzcą został Martin Mathathi. Był to już drugi start Kenijczyka w tym maratonie, jednak rok temu odpadł z rywalizacji po 35. kilometrze. Dzisiaj idealnie wykorzystał sprzyjające warunki atmosferyczne i był w świetnej formie. Prowadzenie objął na 10 kilometrów przed metą i narzucił tempo, które okazało się zbyt mocne dla głównego faworyta zawodów. Ubiegłorocznego lider Joseph Gitau. tym razem dobiegł do mety drugi z czasem 2:09:00.

Kibice japońscy dopingowali do walki Yuki Kawauchiego, który ma swoich wiernych fanów na całym świecie. Od startu szukał swojego miejsca w grupie prowadzącej. Henryka Szosta wyprzedził na 38. kilometrze i rozpoczął pościg za Gitau. Nie udało mu się odrobić starty. Do drugiego miejsca zabrakło mu 5 sekund. Był to jego piąty w karierze i trzeci w tym roku czas poniżej 2:10:00. Prawdopodobnie swoim biegiem zapewnił sobie miejsce w zawodach Asian Games, które w 2014r. odbędą się w koreańskim Incheon.

Rekord trasy nie został pobity i nadal należy do Tsegaya Kebebe, który w 2009r. ukończył maraton z czasem 2:05:18