HMŚ w Sopocie: 600 zawodników na starcie, Bolta brak

 

HMŚ w Sopocie: 600 zawodników na starcie, Bolta brak


Opublikowane w śr., 26/02/2014 - 16:00

Już na początku marca Sopot i Ergo Arena podejmą w sportowych zmaganiach aż 600 zawodników i zawodniczek ze 138 krajów. Znamy już składy poszczególnych reprezentacji na 15. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.  

Mimo, że swój udział w imprezie potwierdziło wiele gwiazd, to jednak w stawce zabraknie tej najjaśniejszej - Jamajczyka Usaina Bolta. Sprinter długo zwlekał z deklaracją przyjazdu do Sopotu mimo, że podczas gali IAAF w Monako w zainteresowaniem wypowiadał się o rywalizacji pod dachem i możliwości uzupełnienia w Polsce medalowego dorobku w sportowej karierze. Ostatecznie zamilkł w tej sprawie. 

O jeden, zapewne najcenniejszy, z 26 medali powalczy za to jego rodak - Nesta Carter, który dwa lata temu w Stambule podczas halowych mistrzostw zdobył srebro w biegu na 60m. W Polsce zobaczymy także znakomite sprinterki jak Shelly-Ann Frazer-Pryce (złota medalistka IO w Pekinie 2008 i Londynie 2012 na 100m) oraz Veronica Campbell Brown (Halowa Mistrzyni Świata z 2010 i 2012 roku na 60m), która ostatnio została uniewinniona z zarzutu stosowania dopingu (poszło o obecność środków maskujących w organizmie, sterydów nie wykryto). W sumie Jamajczycy przyjadą do Polski w 23 osobowej grupie.

Najliczniej w Polsce stawi się jednak reprezentacja Stanów Zjednoczonych - 62 zawodników w tym 32 zawodniczki. Druga pod tym względem jest  Rosja – 38 sportowców, z czego 23 to panie. Trzecią siłą pod względem liczebności jest Polska, czyli gospodarz imprezy. Wystawimy rekordową liczbę 37 zawodników, w tym 20 kobiet (poznaj skład reprezentacji Polski na HMŚ Sopot).

Mniej zawodników od naszego kraju będzie miała m.in. Wielka Brytania - 35 sportowców, w tym 15 pań. Brytyjczycy postawili za to na jakość - w swoim składzie mają Dwaina Chambersa - halowego Mistrza Świata w biegu na 60m z 2010 r. i brązowego medalistę z 2012 r. Dodatkowo w sztafecie 4x400m pobiegnie Christine Ohuruogu – halowa Mistrzyni Europy z 2013 r. w drużynie i złota medalistka IO w Pekinie indywidualnie, na tym samym dystansie.

Niemcy wystawili 21 zawodników. W wielu przypadkach są to jeszcze młodzi lekkoatleci, jak np.  Yasmin Kwadwo osiągająca sukcesy na dystansie 100m jako juniorka. W 2010 r. podczas HMŚ w Doha doszła aż do półfinału. Bliżej medalu powinien się znaleźć Tesfaye Homiyu, który w podczas Mistrzostw Świata Moskwie na otwartym stadionie w biegu na 1500m był piąty.

Na drugim biegunie liczebności jest Francja, która wystawiła tylko 7 zawodników. W konkurencjach biegowych wystartują na 3000m - Yoann Kowal (brązowy medalista ME na 1500m z 2009 r.), na 60m ppł - Garfield Darien, Pascal Martinot-Lagarde oraz Cindy Billaud (7. miejsce w MŚ w Moskwie na 100m ppł). W zespole nie będzie największej obecnie gwiazdy francuskiej lekkiej atletyki, tyczkarza Renauda Lavillenie, który doznał kontuzji po pobiciu rekordu świata (6,16 m w Doniecku).

Etiopczycy jak widać zainteresowani są tylko konkurencjami biegowymi, i to od 800m wzwyż. Na tym dystansie reprezentować ich będzie Mohammed Aman, główny kandydat do złotego medalu. Plany pokrzyżować będzie chciał mu zapewne Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. Łącznie reprezentacja Etiopii liczyć będzie 11 osób. Znaleźli się w nim jeszcze Dejen Gebremeskel i Genzebe Dibaba na 3000m oraz Gudaf Tsegay, która w na początku lutego w Mondeville wygrała bieg z Sofią Ennaoui (Polka była trzecia).

Skromniejszą, bo 8 osobową reprezentację wystawią Kenijczycy. Oni również rezygnują z krótszych dystansów. Na 800m pobiegnie Jeremiah Mutai. Na 1500m Silas Kiplagat (6. w Stambule na tym dystansie) a wśród pań Viola Kibiwot, specjalistka od biegów przełajowych. Największe szanse na jakiś sukces ma Hellen Obiri – halowa Mistrzyni Świata z 2012 r. w biegu na 3000m.

My oczywiście trzymamy kciuki za naszą reprezentację. Z uwagą starty biało-czerwonych oraz zakulisowe wydarzenia będzie obserwowała i opisywała nasza reporterka Ilona Berezowska. Dziś przed południem otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie przyznania akredytacji na zawody.

Halowe Mistrzostwa Świata odbędą się w dniach 7-9 marca 2014 roku.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce