Hong Kong 100: Rekord debiutanta na początek UTWT

Opublikowane w ndz., 18/01/2015 - 15:02

Vibram Hong Kong 100, czyli pierwsza odsłona tegorocznej edycji cyklu UTWT już za nami. W biegu wzięło udział 1800 biegaczy z 50 krajów. Wśród nich była jedna Polka. Natalia Sierant nie ukończyła jednak biegu.

Zwycięzcą został chiński biegacz, którego chyba nikt nie wskazywał, jako faworyta imprezy. Yan Long-Fei pierwszy raz stanął na starcie tego biegu, miał też niewielkie doświadczenie w biegach terenowych. Do tej pory specjalizował się w maratonie i biegał po asfalcie. Uzyskiwał czasy na poziomie 2h:20.

Na 100-kilometrowej trasie azjata poradził sobie bez trudu z bardziej utytułowanymi zawodnikami i przekroczył linię mety po 10 godzinach, 52 minutach i 42 sekundach. Był więc o około 2 minuty szybszy niż rekord trasy należący od 2012 r. do Ryana Sandesa.

Na drugim miejscu, siedem minut po Chińczyku, na linię mety wyznaczoną w miejscowości Ham Tim wbiegł norweski ultramaratończyk Sondre Amdahl. Podium uzupełnił Francuz Antoinne Guillon, który zaczął bardzo spokojnie i dopiero w połowie dystansu znalazł się w czołówce biegaczy.

Wśród pań, po raz pierwszy wygrała reprezentantka Hongkongu. W zeszłym roku Wyan Chow Pui-yan była druga. Tym razem osiągnęła trzeci czas w historii imprezy i na mecie zjawiła się z rezultatem 12:24:56.

Policjantka z Hongkongu ubiegły rok zakończyła rekordem wśród miejscowych biegaczek podczas Oxfam Trailwalker. Wtedy mówiła lokalnym dziennikarzom, że zawsze w czasie startu bierze pod uwagę możliwość poprawienia rekordu. Robi to nie tylko podczas biegów. Jest również rekordzistką w trójboju siłowym.

Kolejny bieg rozgrywany w ramach UTWT odbędzie się 5 lutego w Nowej Zelandii i będzie to Tarawera Ultramarathon.