I Ultramaraton Nowe Granice: Nowość po zielonogórsku

 

I Ultramaraton Nowe Granice: Nowość po zielonogórsku


Opublikowane w śr., 28/01/2015 - 15:44

Zielona Góra słynie z atrakcyjnych terenów do biegania, nic więc dziwnego, że miejscowi biegacze od jakiegoś czasu myśleli, by obiec ją dookoła. Z początku trasa wynosiła ok. 50 km, ale zanim przystąpili oni do realizacji pomysłu, znacząco się wydłużyła. Dlatego Andrzej Dąbrowa ultramaratończyk i zwycięzca 100-kilometrowego biegu po schodach w Transylwanii, postanowił już dłużej nie czekać.

– O takim biegu myślało niezależnie od siebie kilku biegaczy. Dotyczył on jednak starej, ok. 50-kilometrowej trasy. Niedawno Zielona Góra poszerzyła swoje granice i jest jednym z 5 największych miast w Polsce pod względem powierzchni. Zainteresowało mnie, ile wynosiłby dystans takiego biegu po zmianach. Okazało się, że ponad 100 km – wyjaśnia Andrzej Dąbrowa, pomysłodawca biegu i jego współorganizator.

Prace nad imprezą rozpoczęły się w końcu grudnia, a zapisy już ruszyły. Maksymalnie 200 biegaczy będzie miało do pokonania 102 km po przełajowej, bardzo widowiskowej trasie. Będą to mogli zrobić indywidualnie lub w sztafetach złożonych z 2-4 osób. Bieg odbędzie się 28 lutego i nie tylko zimowe warunki mogą dać się we znaki jego uczestnikom.

– Już na piątym kilometrze zaczynają się Wzgórza Piastowskie, później biegniemy pięknymi lasami w okolicach Jeleniowa, dalej w okolicy Kisielina nogi zaczną odczuwać moreny. Dalsza część trasy coraz bardziej zbliża nas do Odry i ok. 70. kilometra biegniemy już wałami rzeki. Powrót do Zielonej Góry prowadzi znowu drogami leśnymi – dodaje Andrzej Dąbrowa. Zapewnia, że chociaż limit 15 godzin na pokonanie całości trasy jest bardzo realny, to jednak może zostać wydłużony, jeśli warunki staną znacznie trudniejsze, np. z powodu pogody.

Pomysłodawca biegu w nim nie wystartuje, ale dwa dni wcześniej osobiście sprawdzi całą trasę i dokona ewentualnych poprawek w oznaczeniu nieoczywistych miejsc.

Start biegu został przewidziany na 5:00 rano 28 lutego. Sztafety startują godzinę później, mają też o godzinę krótszy limit. Wpisowe do 10 lutego wynosi 40zł.

I Ultramaraton Nowe Granice w naszym KALENDARZU IMPREZ.

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce