IAAF radziła o kryzysie w przełajach

 

IAAF radziła o kryzysie w przełajach


Opublikowane w pt., 13/12/2013 - 14:54

Emelia Gorecka, zwyciężczyni z Belgradu

Przy okazji mistrzostw Europy w biegach przełajowych odbyła się w Belgradzie konferencja, organizowana pod egidą IAAF, poświęcona tej dziedzinie lekkoatletyki. Dziedzinie, która sukcesywnie traci na znaczeniu.

Polskę w konferencji IAAF Global Seminar on Cross Country Running Polskę reprezentował trener-metodyk PZLA Jan Panzer. Oto jego krótkie podsumowanie konferencji.

Konferencja IAAF w Belgradzie, której rolą było rozważenie spadkowego trendu uczestnictwa reprezentacji narodowych w Przełajowych Mistrzostwach Świata, zgromadziła ponad stu delegatów z wszystkich kontynentów. Wśród nich byłe gwiazdy długich dystansów, które odnosiły sukcesy zarówno w biegach przełajowych jak i na bieżni lub w biegach ulicznych.

Przyczyny kryzysu są trzy:

  • dominacja dwóch państw afrykańskich Kenii i Etiopii, zniechęcająca inne reprezentacje narodowe do udziału bo czołowe miejsca są rozdane z góry*.
  • pogarszające się warunki klimatyczne w Europie w czasie rozgrywania mistrzostw
  • wysokie koszty uczestnictwa w czasie ograniczeń finansowych w jakich jest wiele federacji narodowych  na skutek globalnego kryzysu ekonomicznego.

Zadaniem uczestników było określenie stanowiska o roli biegów przełajowych w systemie szkolenia i imprez sportowych w całym systemie lekkiej atletyki. Prezenterzy wypowiadali się w trzech blokach tematycznych związanych z rolą w sporcie. W pierwszym byli mistrzowie i mistrzynie ocenili role biegów przełajowych w ich karierach. Podkreślali możliwość spełnienia się, swobodę biegu w naturalnych warunkach, i drużynowy aspekt  udziału w tego typu imprezie.

 Następnie czołowi trenerzy i naukowcy podkreślili wartość szkoleniową tego typu biegów, które wpływają dodatnio na wszystkie cechy motoryczne potrzebne w biegach długich. W ostatnim przedstawiciele mediów, organizatorzy imprez i członkowie komisji przełajowej omówili możliwości zmiany formuły rozgrywania imprezy żeby zwiększyć popularność wśród biegaczy, i spowodować większą ekspozycję medialną. Szczególna rolę powinna mieć telewizja.

Wnioski z konferencji, którą bardzo sprawnie prowadził Sebastian Coe będą przedstawione na kwietniowym kongresie IAAF.

*w tegorocznych mistrzostwach (1 grudnia) czołowe lokaty zdobywali Afrykanie biegający w barwach krajów europejskich. Wśród seniorów zwyciężył „hiszpański” Etiopczyk Alemayehu Bezabeth, wśród juniorów „turecki” Kenijczyk Kaya Ali, w biegu młodzieżowym kobiet (u23) triumfowała „holenderska” Etiopka Silan Hassan.

źródło. PZLA

Fot. IAAF

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce