II Charytatywny Bieg i Marsz Nordic Walking oraz Piknik "Zdrowa Rodzina"

 

II Charytatywny Bieg i Marsz Nordic Walking oraz Piknik "Zdrowa Rodzina"


Opublikowane w pt., 14/06/2024 - 14:55

W niedzielę, 9 czerwca, odbyła się druga edycja Charytatywnego Biegu i Marszu Nordic Walking, połączona z piknikiem "Zdrowa Rodzina". Organizatorem wydarzenia była Fundacja Zdrowy Biust oraz Stowarzyszenie "Wszystko Gra - Pabianice". Impreza, znana jako Corin Onko-Run, po raz pierwszy miała miejsce w 2019 roku, ale została przerwana przez pandemię.

Fundacja Zdrowy Biust podczas wydarzenia w parku Wolności przypominała o znaczeniu wczesnego wykrywania raka piersi. Mariusz Hanczka, prezes fundacji, podkreślał: "Nowotwór ten jest na pierwszym miejscu zachorowalności i umieralności. Wcześnie wykryty, jest w 100 procentach wyleczalny. Rak piersi dotyka również mężczyzn. Panowie też powinni się badać. Ważna rola dla pań, żebyście siebie edukowały i edukowały swoich partnerów."

 

Do akcji dołączyły m.in.: Pabianickie Centrum Medyczne oraz stowarzyszenie "Masz jaja, idź na badania", promujące regularne badania profilaktyczne wśród mężczyzn i aktywny tryb życia.

Podczas pikniku "Zdrowa Rodzina" uczestnicy mogli skorzystać z badań takich jak USG piersi, badania palpacyjne, pomiar ciśnienia, tętna i glikemii. Przeprowadzano również prelekcje na temat zdrowia kobiet, w tym naukę samobadania piersi na specjalnych fantomach. 

Przed południem rozpoczął się II Charytatywny Bieg i Marsz Nordic Walking, gdzie uczestnicy mieli do pokonania dystans 5 kilometrów wytyczony w parku Wolności. Około 200 zawodników i zawodniczek stanęło na starcie, w tym mężczyźni w niebieskich koszulkach symbolizujących walkę z rakiem prostaty i kobiety w różowych koszulkach symbolizujących walkę z rakiem piersi.

 

W Pabianicach Nordic walking jeszcze nie startowałem, więc z okazji skorzystałem. Zająłem 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Wygrałem  w kategorii wiekowej.

Udało się wyprzedzić 62 kijkarzy i 20 biegaczy. To był mój ogólnie trzeci start w Nordic Walking i trzeci podium. Więc skuteczność 100%

Ale nie powiem. Zmęczyłem się. Nie wiem czy nie byłoby łatwiej to przebiec niż iść z kijami.

Ale było warto. Pakiet startowy naprawdę solidny. A że jeszcze nachapałęm kilka torb za podium to już w ogóle wyszedłem w plus.

 

Viktor Volkov, Ambasador Festiwalu Biegowego
fot. archiwum autora

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce