Ile węzłów rozwinie biegacz? Intrygujący Jeziorak Challenge

Opublikowane w pt., 09/05/2014 - 11:40

Michał Złotowski, biegacz, specjalista biegów górskich, niedawno wrócił z Czech, gdzie zajął drugie miejsce w wśród Polaków w Mistrzostwach Czech w Skymaratonie.

Nie było to proste do zrobienia. Na starcie stanęła elita czeskich zawodników i biegacze górscy z innych krajów. Pokonali 41 km o sumie przewyższeń 3200+/-2200. Wszystko to w błocie i deszczu, bo pogoda nie rozpieszczała zawodników. O świetnej formie Michała Złotowskiego świadczy czas, z jakim dotarł do mety- 4:52:18. Zwycięzca tej imprezy, Jan Zemanik uzyskał czas 4:07:16.

Teraz ważniejszą kwestią stała się odpowiedź na pytanie, jak szybko może pokonać dystans 70 km i czy może to zrobić szybciej od żeglarza Karola Górskiego. Tych dwóch zawodników spotka się 7 czerwca i będzie się… ścigać.

Żeglarz pokona tę trasę jachtem regatowym, który w ślizgu osiąga szybkość 25 węzłów. Zaznaczmy od razu, że klasa jachtów 730 łatwo i szybko wchodzi w ślizg. Karol Górski pokonał już raz to jezioro i uzyskał czas 5:27:16 przy niesprzyjających warunkach.

Z kolei Michał Złotowski Bieg Granią Tatr na dystansie 70 km ukończył po 13 godzinach 50 minutach i 11 sekundach, ale był to selektywny bieg górski. Ten sam zawodnik w biegu 12-godzinnym w Rudzie Śląskiej w 2013 r. pokonał 112 km.

O tym, czy okaże się szybszy od jachtu sportowego mogą zadecydować warunki pogodowe. Zawodnicy wystartują o tej samej porze bez względu na wiatr. Dla żeglarza najgorszym scenariuszem będzie zupełna flauta. Biegacz będzie musiał pokonać trasę dookoła najdłuższego rynnowego jeziora w Polsce prowadzącą przez Iławski Park Krajobrazowy.

Jeziorak Challenge jest niebanalnym sposobem na promocję walorów turystycznych okolicy. Podczas wyścigu będzie kręcony film reklamowy, a trasę zawodników, będzie można śledzić na żywo na profilu projektu na Facebooku