Indie - nowy półmaraton w niezwykłym miejscu

 

Indie - nowy półmaraton w niezwykłym miejscu


Opublikowane w śr., 14/11/2012 - 09:05

Miasto Agra, w północnych Indiach to nowa lokalizacja na mapie biegowej świata. W lutym przyszłego roku u stóp mauzoleum Taj Mahal odbędzie się tam nowy profesjonalny półmaraton. Organizatorzy spodziewają się udziału światowej klasy biegaczy z Kenii i Etiopii. Organizatorzy planują rozgrywanie biegu w cyklu rocznym. 

“To będzie duża i prawdziwie międzynarodowa impreza. Prowadzimy rozmowy z najlepszymi biegaczami z całego świata, w tym również ze sportowcami z Indii oraz całą masą celebrytów” – zdradza Harvijay Singh Bahia, główny koordynator maratonu. Spodziewa się, że ta impreza wpisze Agrę na listę miast z najlepszymi wydarzeniami sportowymi, m.in. dzięki współpracy z  międzynarodową firmą eventową Sport Solutions oraz ogromnemu budżetowi. Stacja telewizyjna BBC już zakupiła prawa do transmisji na 3 lata.

Maraton oficjalnie otworzy, AkhileshYadav,  Sekretarz Generalny indyjskiego stanu Uttar Pradesh. Organizatorzy liczą, że impreza ta przyczyni się do zwiększenia zainteresowania miastem wśród turystów. Ma w niej wziąć udział ok. 50 000 biegaczy, a pula nagród wyunosić będzie 20 000$

Tadź Mahal to indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości. Jego budowę ukończono w 1654 roku. Kompleks  Tadź Mahal składa się z głównej świątyni z wielką kopułą, w kształcie cebuli, charakterystyczną dla sztuki islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju. Jest ona osadzona na plincie, w której rogach stoją cztery minarety – wieże z ktorych imam nawołuje wiernych do modlitwy. Uzupełnieniem kompleksu są standardowe elementy tego typu budowli: kanały wodne oraz podzielony na cztery części ogród krajobrazowy. Konstrukcja ogrodu perskiego przed mauzoleum imituje muzułmańskie wyobrażenie raju.

Źródło: www.firstpost.com

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce