[IRONMAN POLAND] Zawodnik z zespołem Downa wystartuje w zawodach spod szyldu IRONMAN

 

[IRONMAN POLAND] Zawodnik z zespołem Downa wystartuje w zawodach spod szyldu IRONMAN


Opublikowane w czw., 14/01/2021 - 10:27

Zawodnik z zespołem Downa wystartuje w zawodach spod szyldu IRONMAN

Bartosz Matusiewicz to pierwszy w Polsce zawodnik z zespołem Downa, który już za kilka miesięcy weźmie udział w zawodach triathlonowych na dystansie olimpijskim. W rywalizacji Citi Handlowy 5150 Warsaw wystartuje również Michał Urbański, sportowiec z niepełnosprawnością intelektualną ze spektrum autyzmu.

Zawody Citi Handlowy 5150 Warsaw zaplanowano 6 czerwca 2021 roku. Po raz pierwszy w historii rywalizacji triathlonistów w Polsce pełnoprawnymi, samodzielnymi uczestnikami zmagań będą sportowiec z zespołem Downa oraz zawodnik z autyzmem.

- To przełomowa chwila w historii triathlonu w Polscepodkreśla Michał Drelich, dyrektor zawodów Citi Handlowy 5150 Warsaw.Po raz pierwszy na starcie zobaczymy dwóch wspaniałych zawodników, którzy odważyli się przekraczać kolejne bariery oraz przełamywać stereotypy tkwiące w społeczeństwie. Zarówno osoby z zespołem Downa oraz ze spektrum autyzmu mogą z powodzeniem rywalizować w zawodach triathlonowych. Chcemy, by poczuli się tak samo jak inni sportowcy startujący w naszych imprezachmówi dyrektor zawodów.

Bartosz Matusiewicz

​Bartosz Matusiewicz oraz Michał Urbański to utytułowani sportowcy. Obaj od kilku lat odnoszą spore sukcesy w pływaniu, są wielokrotnymi medalistami Mistrzostw Polski w swoich kategoriach. Do zawodów Citi Handlowy 5150 Warsaw trenują pod okiem profesjonalnych trenerów, przygotowując się w warszawskim klubie ParaSportowi, zrzeszającym zawodników z niepełnosprawnością intelektualną.

- Już od dawna moim celem było, by nasi podopieczni wystartowali w profesjonalnych zawodach triathlonowychmówi Łukasz Głasek, trener ParaSportowych.Sam kiedyś rywalizowałem w triathlonie i zdaję sobie sprawę, jakim wyzwaniem są zawody IRONMAN. Gdy kilka lat temu zacząłem z nimi trenować i zobaczyłem, że z powodzeniem potrafią przepłynąć, przejechać na rowerze i przebiec dystanse, które są na zawodach, pojawił się pomysł, by to połączyć. Naszym głównym celem na ten rok jest start w zawodach spod szyldu IRONMAN. Taka okazja nadarzy się podczas Citi Handlowy 5150 Warsaw. Dystans olimpijski jest na dla nas na początek idealny. Chcemy by Bartek Matusiewicz, jako pierwszy zawodnik z zespołem Downa w Polsce, pokonał ten dystans i wierzymy, że to się udazaznacza trener ParaSportowych.

Michał Urbański

​Obaj zawodnicy zostali wszechstronnie przebadani zarówno pod kątem zdrowotnym i wydolnościowym. Nie ma żadnych przeszkód, by na początku czerwca zmierzyli się z dystansem olimpijskim w ramach Citi Handlowy 5150 Warsaw. Czeka ich więc 1,5 km pływania w Zalewie Zegrzyńskim, następnie 40 km jazdy rowerem oraz 10 km biegu. Limit na ukończenie całych zawodów triathlonowych wynosi 4 godziny.

- Decyzję o starcie przyspieszyła pandemiazdradza Łukasz Głasek. - Gdy zamknięte zostały baseny, zaczęliśmy trenować w otwartych akwenach. Było to dla mnie największe zagrożenie, jeśli chodzi o sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Okazało się, że oni fantastycznie się w tej wodzie zachowują, pomogły oczywiście wcześniejsze treningi pływackie w basenie. Świetnie nawigowali i nie pozostało nam nic innego jak połączyć to z biegiem i rowerempodkreśla trener ParaSportowych.

 

Bartosz Matusiewicz ma 22 lata i jest absolwentem Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 w Warszawie. Wielokrotnie stawał na podium Mistrzostw Polski w pływaniu osób z zespołem Downa. Reprezentował też nasz kraj podczas Mistrzostw Europy w tej dyscyplinie. Oprócz startu w zawodach Citi Handlowy 5150 Warsaw, jego tegorocznym celem jest udział w Igrzyskach Europejskich dla osób z zespołem Downa w pływaniu oraz start w Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w narciarstwie zjazdowym.

- Trenujemy bardzo częstomówi Bartosz Matusiewicz.W poniedziałek jeździmy na rowerze, we wtorek biegamy, w środy mamy ćwiczenia fizyczne z gumami. W czwartek znowu rower, a w piątek jeszcze raz „gumy”. W weekendy biegam razem z rodzicami. Bardzo lubię trenować i to jest dla mnie łatwezaznacza przyszły uczestnik Citi Handlowy 5150 Warsaw.

Bartosz Matusiewicz

​Michał Urbański ma 19 lat, jest uczniem Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Warszawie. Jest Mistrzem Polski w paratriathlonie w kategorii osób z niepełnosprawnością intelektualną na dystansie sprinterskim. To wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w pływaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas zawodów Citi Handlowy 5150 Warsaw zadebiutuje na dystansie olimpijskim. Jego celem na 2021 rok jest również obrona złotego medalu w paratriathlonie.

- 16 sierpnia ubiegłego roku startowałem w zawodach triathlonowych w Białymstokumówi Michał Urbański.Najpierw było pływanie 750 m, później rower 20 km i 5 km biegu, a to wszystko w upale. To nie było trudne i poszło mi bardzo dobrze. Teraz przede mną zawody na dłuższym dystansiezaznacza przyszły uczestnik Citi Handlowy 5150 Warsaw.

Inspiracją dla startu osób z niepełnosprawnością intelektualną jest historia 21-letniego Chrisa Nikicia. Na początku listopada ubiegłego roku na Florydzie, amerykański zawodnik, jako pierwsza osoba na świecie z zespołem Downa pokonał morderczy dystans IRONMAN.

- Śledziłem na żywo start Chrisa Nikiciamówi trener ParaSportowych.Rzadko mi się to zdarza, ale jego udział dokładnie analizowaliśmy. Byliśmy ciekawi jak sobie poradzi, czy da radę, w jakim tempie, o jakich mówimy prędkościach. Dla trenera te wszystkie parametry są bardzo ciekawe. Nie ukrywam, że podziwiamy tego zawodnika, chcielibyśmy go poznać, może nawet wspólnie potrenować. Sam ukończyłem zawody IRONMAN i wiem, jaki to jest ogromny wysiłek, dlatego zdaję sobie sprawę, że osiągnięcie Chrisa Nikicia jest niesamowiteprzyznaje Łukasz Głasek.

Reportaż ze startu Chrisa Nikicia można zobaczyć TUTAJ

​Start Bartosza Matusiewicza oraz Michała Urbańskiego w triathlonowych zawodach Citi Handlowy 5150 Warsaw, to tylko początek ambitnych planów ParaSportowych. Marzeniem wszystkich jest pokonanie dystansu IRONMAN.

Zawody Citi Handlowy 5150 Warsaw zaplanowano 6 czerwca 2021 roku. Rejestracja odbywa się przez portal SlotMarket.pl.

Więcej informacji o Citi Handlowy 5150 Warsaw można znaleźć tutaj: www.ironmanwarsaw.com.

Więcej informacji o globalnej serii IRONMAN na www.ironman.com.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce