Jeden bieg, tysiące powodów. Ponad doba charytatywnego biegania w Szczecinie

 

Jeden bieg, tysiące powodów. Ponad doba charytatywnego biegania w Szczecinie


Opublikowane w śr., 09/07/2014 - 14:05

Raz 25h Run to impreza, z której dochód przekazany zostanie na Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. Jeśli chcesz pomóc, pospiesz się z rejestracją – pula numerów startowych jest na wyczerpaniu.

Pomysł 25 godzinnego biegu charytatywnego powstał spontanicznie. – Zainspirowało mnie kilka rzeczy. Po pierwsze byli to szczecińscy harcerze, którzy we wrześniu chcą zorganizować 2-godzinny bieg dla Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. Chciałem też biegiem wesprzeć kogoś w potrzebie, bo do tej pory organizowałem imprezy ku zadowoleniu biegaczy czy mieszkańców miasta i nie było w tym jakiegoś wyższego celu, oprócz radości z biegania – wspomina Robert Szych z Ruchowej Akademii Zdrowia, pomysłodawca imprezy.

– Ci harcerze, którzy pomagali mi przy imprezach biegowych sprawili to, że impreza się odbędzie. Druga rzecz, to otwarcie kąpieliska Arkonka, po wieloletnim remoncie. To jest okolica, w której zawsze biegamy. Jako zawodowcy trenowaliśmy tam biegi ciągłe drugiego i trzeciego zakresu. W końcu biegając 30 lat stwierdziłem, że warto biegać dla jakiegoś celu – dodaje organizator.

Zachęca, by każdy z uczestników biegu przyszedł na start z jakąś intencją. – To jest naszą ideą. Nawet naszym hasłem jest zwrot „Jeden bieg tysiące powodów”. Niech każdy odpowie sobie na pytanie dlaczego startuje w tym biegu. Na numerze startowym będzie okienko, w którym będzie można wpisać odpowiedź – mówi organizator imprezy.

Bieg trwać będzie nieprzerwanie przez 25 godzin. – Każdy może wystartować w dowolnym momencie. Każdy może przeprowadzić sesję startową kilkukrotnie. Może pobiec o 12:00 w sobotę, później przed meczem o brązowy medal na Mistrzostwach Świata, w nocy, w niedzielę rano. Do wyboru – wskazuje.

– Oczywiście wśród nas będą też początkujący biegacze, którzy zapewne poprzestaną na jednej sesji. Ale to też bardzo dużo. Będą też osoby, które zadeklarowały się do ciągłego biegu. Jest też lista osób, które pojawią się na trasie w konkretnych godzinach. Nikt się więc nie musi martwić, że będzie na trasie sam. W godzinach nocnych, między północą a 5 rano, będzie biegało po 7-8 osób – wyjaśnia mówi Robert Szych.

Minimalny deklarowany dystans to 5,1 km, czyli trzy okrążenia wokół Arkonki. Opłata startowa uiszczana jest... po biegu. Uczestnicy „zapłacą” za każdy pokonany kilometr. Przykładowo, za dystans w biegu na 5,1 km każde 1000m warte jest minimalnie 4 zł, co na mecie daje 20 zł na pomoc Hospicjum. W przypadku biegu pomiędzy 20,4 km a 40,8 km (24 okrążenia) opłata minimalna wynosi 1 zł za km, czyli 40 zł – precyzuje nasz rozmówca.

Trasa prowadzi po jednej pętli liczącej 1700m. Jak zapowiada organizator, ok. 500 metrów trasy jest nieoświetlona. Osoby, które planują biec w nocy, powinny więc zabrać latarki lub czołówki. – Na październik składamy projekt do budżetu obywatelskiego na oświetlenie trasy. Bieg będzie dobrym argumentem w tej sprawie – wskazuje Robert Szych.

Organizatorzy wydadzą łącznie 200 numerów startowych. Zainteresowanie biegiem jest tak duże, że do dyspozycji biegaczy pozostało już ich tylko kilka. – Dlaczego taki a nie inny limit startujących? Warto zadbać o bezpieczeństwo i sprawną organizację. To przecież pierwsza edycja biegu i nie można pozostawić jej samem sobie i liczyć, że jakoś to będzie. Ktoś nie dostanie koszulek, nie zliczymy kilometrów. Nie chcemy bałaganu, przy limicie uczestników mamy wszystko przygotowane – akcentuje organizator.

Bieg rozpocznie się 12 lipca o godzinie 12:00. Finisz imprezy zaplanowano na niedzielę 13 lipca, na godzinę 13:00. Biuro zawodów czynne będzie 11 lipca na stadionie lekkoatletycznym im. Wiesława Maniaka przy ul. Litewskiej 20 w godz 19:00 do 21:00, oraz 12 lipca między 10:00 a 11:00 w okolicach startu. Basen Arkonka znajduje się przy al. Spacerowej.

Uczestnicy biegu otrzymają pamiątkowe koszulki oraz certyfikaty. Przy wspomnianej już Arkonce organizatorzy rozbijają prawdziwy obóz. W namiotach będą łóżka polowe, szatnie, depozyt, na biegaczy czekać będzie też kawa, napoje izotoniczne, służba medyczna. Organizatorzy czynią też starania, by ściągnąć na imprezę masażystów.

Organizator

Regulamin

Rejestracja

Opłata startowa:

  • dystans 5,1 km (3 okrążenia wokół Arkonki ) opłata  minimalna 4 zł za każdy km = 20 zł
  • od 5,1 km do 10,2 km (6 okrążeń ) opłata minimalna  3 zł za km = 30 zł
  • od 10,2 km do 20,4 km (12 okrążeń ) opłata minimalna 2 zł za km= 40 zł
  • od 20,4 km do 40,8 km (24 okrążenia) – opłata minimalna 1 zł za km = 40 zł
  • od 40,8 km - opłata  minimalna 0,5 zł za km = 0,5 zł x ilość przebiegniętych km

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce