Joshua Cheptegei bije REKORD ŚWIATA w biegu ulicznym na 5 km! Jest też REKORD EUROPY! Monaco Run 5k [WIDEO, WYNIKI]

 

Joshua Cheptegei bije REKORD ŚWIATA w biegu ulicznym na 5 km! Jest też REKORD EUROPY! Monaco Run 5k [WIDEO, WYNIKI]


Opublikowane w ndz., 16/02/2020 - 11:08

Tym razem w Monako nie było żadnych wątpliwości. Mistrz świata w biegu na 10 000 m z Doha, Kenijczyk Joshua Cheptegei uzyskał najlepszy wynik w historii zmagań na 5 km. Trasę prowadzącą nad Lazurowym Wybrzeżem pokonał w 12:51! Wynik przejdzie jeszcze proces ratyfikacji.

Ugandyjczyk zmiażdżył rekord świata należący do rodaka Rhonexa Kipruto (13:18), uzyskanego w styczniu w Walencji, po drodze do fenomenalnego rekordu świata na 10 km. Wynik ten padł w styczniu i światowe władze nie zdążyły go ratyfikować.

Cheptegei nie chciał dawkować emocji związanych z biciem rekordu i poprawiać wyniku po kilka sekund (tak jak robi to dziś Mondo Duplatis w skoku o tyczce, podnosząc o centymetr poprzeczkę). Zrobił to raz a dobrze, być może ustanawiając rekord na lata.

- Czuje się świetnie. Miałem dziś w głowie chęć złamania 13 minut, a gdy poczułem podczas biegu że moje nogi czują się dobrze, zdecydowałem się na to. Urwanie tyle sekund z rekordu sprawia, że jestem bardzo szczęśliwy - mówił dziennikom Cheptegei, dla którego był to pierwszy start w tym sezonie.

Wynik Cheptegeia wyprzedza w statystykach także dotychczasowy najlepszy rezultat w historii biegów na 5 km - 13:00. Nieoficjalny wówczas rekord wiata Kenijczyka Sammy Kipketer padł w 2000 roku na długo zanim World Athletics zaczeło uznawać oficjalnie wyniki na tym dystansie. Praktycznie pierwszy rekrod na “piątkę” padł rok temu właśnie w Monako i wzudził sporo zamieszania.

Julien Wanders i Sifan Hassan biją w Monako REKORDY ŚWIATA na 5 km! Szwajcar… pobiegł wolniej od rekordzisty Europy! [AKTUALIZACJA - wyjaśnienie IAAF]

Drugie miejsce w Księstwie zajął dziś 22-letni Jimmy Gressier, który pokonał zakręconą trasę w rewelacyjnym czasie 13:18, bijąc rekord Europy Szwajcara Juliena Wandersa (13:29 - red). Francuz jest mistrzem Europy do lat 23 w biegach na 5000 i 10 000 m. Kibice znają go także z nietypowych finiszów w biegach przełajowych.

Trzeci w Monaco finiszował Brytyjczyk Nick Goolab. 13:27 jest jego najlepszym wynikiem w karierze. Dodajmy, że sześciu zawodników złamało granice 14 minut, a poniżej kwadransa pobiegło czternastu biegaczy.

Listę rekordowych wyników Monaco Run 5k, wspieranego przez markę Herculis, uzupełniła zwyciężczyni rywalizacji kobiet, reprezentantka Francji Liv Westphal. Wynik 15:31 od dziś jest najlepszym wynikiem w jej kraju.

Druga była kolejna reprezentantka “trójkolowych” - Sara Benfares, z czasem 16:35. Podium dopełniła siostra, Salma Benfares, z wynikiem 17:09.

Monaco Run 5k - wyniki:

Mężczyźni:

1. CHEPTEGEI JOSHUA (UGA) - 12:50 (WR)
2. GRESSIER JIMMY (FRA) - 13:18 (ER)
3. GOOLAB NICK (GBR) - 13:28
4. EL BOUAJAJI MOHAMED-AMINE (FRA) - 13:29

Wyniki kobiet

1. WESTPHAL LIV(FRA) - 15:31 (NR)
2. BENFARES SARA (FRA) - 16:35
3. BENFARES SELMA (FRA) - 17:09
4. ZOUHIR IMANE (ITA) - 17:34

Pełne wyniki: TUTAJ

Impreza choć z renomowaną stawką i świetnymi wynikami, pozostawiła sporo do życzenia w wymiarze medialnym. Transmisję z biegu przeprowadzono z telefonu komórkowego (oficjalny zapis udostępniono po imprezie, gdy zapis z telefonu usunięto z fanpage'a wydarzenia), a wyniki biegu poznaliśmy długi po jego zakończeniu. Więcej – na kolejnej stronie.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce