Jubileuszowa pielgrzymka biegowa na Jasną Górę rusza w niedzielę z Bytowa. "To trzeba przeżyć samemu"

 

Jubileuszowa pielgrzymka biegowa na Jasną Górę rusza w niedzielę z Bytowa. "To trzeba przeżyć samemu"


Opublikowane w czw., 24/07/2014 - 09:02

Tradycyjnie pod koniec lipca z Bytowa wyruszy pielgrzymka biegowa na Jasną Górę. Jest to najstarsza i najdłuższa taka wyprawa w naszym kraju, w tym roku pątnicy wyruszą po raz 25.

Po raz pierwszy biegający pielgrzymi wyruszyli z Bytowa w 1990 roku. Inicjatorem pielgrzymki był Stanisław Majkowski z Klubu Biegacza Goch. Niestety w tym roku, z powodu kontuzji nie będzie go na trasie. To dopiero drugi taki przypadek w historii pielgrzymki. – Od początku miałem nadzieję, że pielgrzymka się rozwinie i będzie trwała. Gdy raz się pokona tą trasę, to ciężką ją porzucić. Trzeba tam wrócić. Ja zawsze wracam, choć w tym roku jest mi niezmiernie żal, że nie będę mógł pobiec z innymi uczestnikami. Niestety... siła wyższa – opowiada Stanisław Majkowski.

W pielgrzymce weźmie udział 25 osób. Chętnych było ponad 40. Do pokonania mają 500 km. – Sprawy organizacyjne i techniczne zmuszają nas do ograniczenia ilości uczestników pielgrzymki. Musieliśmy zrobić korektę bo dbamy o bezpieczeństwo. Wiadomo też, że wszystko kosztuje. Mamy jednak osoby nowe które pobiegną po raz pierwszy – wskazuje nasz rozmówca.

To właśnie za debiutantów nasz rozmówca najbardziej trzyma kciuki podczas tegorocznej pielgrzymki. – Życzę im wytrwałości oraz zdrowia. Na pewno wszyscy dobiegną i wrócą do swoich domów. Dla osób, które pobiegną pierwszy raz, będzie to dobry czas do refleksji oraz duże przeżycie. To co się tam przeżywa, pamięta się długo. To jest pięć dni, podczas których grupa się ze sobą zgrywa, wszyscy traktują się jak rodzina mimo, że są w różnym wieku, mają różne wykształcenie i są z różnych stron Polski. Naprawdę trudno to opisać, tylko trzeba w tym uczestniczyć.

Przez 25 lat pielgrzymowania do Częstochowy mieszkańcy miejscowości, którymi prowadzi trasa biegu, przyzwyczaili się do obecności biegaczy. I mimo, że nie są to zawody, kibicują im. – Ludzie nas wspierają, czekają na nas, witają. Dodatkowo na stałych miejscach etapowych mamy osoby, które nas goszczą na noc i dają coś do jedzenia. Jest to coś wspaniałego i radosnego – wskazuje Stanisław Majkowski.

Pielgrzymka rozpocznie się w niedzielę 27 lipca o godzinie 9:40, Poprzedzi ją nabożeństwo w kościele św. Filipa Nerii. Przez większe miasta uczestnicy pielgrzymki biec będą wspólnie, ale większość trasy pielgrzymi pokonają w sztafecie, podzieleni na trzyosobowe zespoły. Każda ma do pokonania 2 km. Każdy dzień zakończy wieczorna msza święta.

Do Częstochowy pielgrzymi dotrą 31 lipca. Przez cały czas towarzyszyć im będzie proboszcz parafii św. Filipa Nerii z Bytowa Krzysztof Szary.

Organizator

Trasa pielgrzymki:

Bytów – Tuchola: 95 km
Tuchola Toruń: 90 km
Toruń – Krośniewice: 111 km
Krośniewice Pabianice: 79 km
Pabianice – Częstochowa: 125 km

RZ

fot. Organizator

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce