Jubileuszowy XX Bieg Naftowy nawiązał do patrona roku 2022

 

Jubileuszowy XX Bieg Naftowy nawiązał do patrona roku 2022


Opublikowane w śr., 02/11/2022 - 12:47

Jubileuszowy XX Bieg Naftowy nawiązał do patrona roku 2022 - Ignacego Łukasiewicza

W rejonie Siar w gminie Sękowa odbył się Jubileuszowy XX Bieg Naftowy. W tegorocznej edycji do wyboru były następujące dystanse. Urozmaicona piętnastka na dystansie 15 km z różnymi nawierzchniami, szybka dycha na dystansie 10 kilometrów oraz ambitna piątka ze sporym podbiegiem i zbiegiem.

- Celem biegu była promocja Ziemi Gorlickiej – światowej kolebki przemysłu naftowego i nestora polskiej chemii Ignacego Łukasiewicza. Nie bez przyczyny Bieg Naftowy oraz to wszystko, co z nim było związane i nawiązywało do jego postaci. Całe biegowe miasteczko przeniosło się w tym dniu do Siar. Tam też był wspólny start i meta oraz biuro zawodów, a biegacze pobiegli po trasach nawiązujących do przemysłu naftowego, odwiedzając między innymi po drodze słynne Puste Pola – miejsce pierwszej na świecie kopanki ropy naftowej – informuje Adam Rachwał, prezes Stowarzyszenia Maraton Gorlice.

 

Bieg rozpoczęto honorowym startem z Gorlic z miejsca, gdzie zapłonęła pierwsza na świecie lampa naftowa. Delegacja biegaczy z lampą naftową pobiegła do Siar, a potem już prawie 160 zawodników wyruszyło na biegowe trasy.

- Miałem przyjemność pobiec w tej biegowej sztafecie. Sztafetę z Gorlic do Siar poprowadził Wojciech Zapłata, kierownik Wydziału, Kultury i Promocji UM Gorlice, wielki miłośnik biegów wraz z przedstawicielami Gorlickiej Grupy Biegowej i Stowarzyszenia Maraton Gorlice, a lampę naftową zapalił w historycznym miejscu Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza Gorlic i następnie przekazał ją biegaczom. Pokonaliśmy prawie trzy kilometry i wyruszyliśmy na biegowe trasy. Wybrałem ambitną piątkę. Podbieg był dość trudny, ale biegło się super – podkreśla Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegowego.

Najwięcej biegaczy wybrało krótki, ale trudny dystans na pięć kilometrów, a w gronie startujących pojawiło się wiele znanych biegaczy takich jak Tomasz Pociecha, Janusz Gawron, Paweł Smędowski, Marta Prajzner czy Katarzyna Albrycht. Oni też byli faworytami naszego biegu i potwierdzili to na mecie. W biegu na pięć kilometrów zwyciężył Rafał Sułkowski, a wśród pań utalentowana Paulina Kicilińska z ULKS Lipinki. Na dystansie 10 kilometrów zwyciężali Emil Drabik i Marta Prajzner, a na głównym dystansie 15 kilometrów pochodzący z Krygu Tomasz Pociecha i Katarzyna Albrycht.

- Prowadziłem od samego początku do końca. Znam te rejony, tak, że biegło mi się bardzo dobrze. Było trochę błota, ale za to widoki mieliśmy piękne - powiedział nam na mecie Tomasz Pociecha zwycięzca w biegu głównym na 15 km.

Na najlepszych czekały nagrody, upominki i wyjątkowy medal, nawiązujący do tradycji przemysłu naftowego i Ignacego Łukasiewicza. Organizatorem biegu było Stowarzyszenie Maraton Gorlice.

- Gratulujemy wszystkim, którzy ukończyli 5, 10 i 15 kilometrów. Wierzymy, że było warto stanąć na stracie tego jubileuszowego biegu. Dziękujemy za Waszą obecność. Dziękujemy tym wszystkim, którzy nas wsparli i pomogli nam przy organizacji zawodów - mówi Adam Rachwał.

Wyniki biegu:

https://results.timekeeper.pl/?fbclid=IwAR3DG6FArIr37nLkOzFmgwSNpyBybeEn_Z3QcSMoIi2Q-c5RqMd7Wc8X-5w

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce