Kadra Polski na IAAF World Relays w Jokohamie

 

Kadra Polski na IAAF World Relays w Jokohamie


Opublikowane w czw., 25/04/2019 - 15:50

Za dwa tygodnie w japońskiej Jokohamie odbędzie się czwarta edycja IAAF World Relays. Dotychczasowe trzy obywały się w Nassau, ale nowe miejsce zawodów nie będzie jedyną zmianą w formule zawodów.

Do Japonii wybiera się w sumie 26 polskich zawodników. Wezmą udział w sztafecie 4x100 m mężczyzn i kobiet. 4x400 m mężczyzn i kobiet i w sztafecie mieszanej 4x400 m, która jest nowością zawodów. Ma zastąpić w programie rywalizacji sztafetę 4x800 m, która według organizatorów cieszy się mniejszym zainteresowaniem zawodników. Szkoda, bo w tej konkurencji Polacy zdobyli 4 medale World Relays. Przypomnijmy, że to właśnie na tym dystansie podczas pierwszej odsłony zawodów w 2014 r., padł też rekord Polski – 7:08:69 (Konieczny, Krawczyk, Lewandowski i Kszczot).

Tym razem żaden z wymienionych nie znalazł się w składzie reprezentacji na sztafetowe zawody. Jednak stawka jest mocna. Do Japonii jadą m.in. Karol Zalewski, Jakub Krzewina, Remigiusz Olszewski. Wśród pań wystartują m.in. halowe wicemistrzynie Europy. Start w sztafecie mieszanej został przewidziany dla Anny Kiełbasińskiej, Justyny Saganiak, Patrycji Wyciszkiewicz i Anny Dobek, ale tylko dwie ostatnie zawodniczki mają w planach nowość 2x2x400 m. Wśród panów w sztafecie 2x2x400 m wystartują Dariusz Kowaluk i Kajetan Duszyński.

Start w IAAF World Relays to dobra okazja, by zrobić minimum przed mistrzostwami świata w Katarze. Polacy będą mieli 5 takich okazji. Nie wystartują jednak w kolejnej nowości zawodów - 4x100 m przez płotki. Zasady tej rywalizacji opisuje PZLA:

„Bieg rozgrywany jest na prostej, każda sztafeta biegnie po dwóch torach (bez pałeczki). Rozpoczyna płotkarz, który ustawia bloki startowe na linii… mety i biegnie w kierunku tradycyjnej linii startu dla dystansu 110 m przez płotki. Kończy bieg i wtedy na innym torze (również z bloków startowych) rusza zawodniczka, po pokonaniu dziesiątego płotka ma do przebiegnięcia nie 10,50 m a 20,50 m”

IAAF World Relays zostaną rozegrane 11 i 12 maja. Pełny skład reprezentacji Polski na imprezę: TUTAJ.

IB


Tagi:

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce