Kamil Leśniak: „Trasa UTMB jest prosta, przyjemna i przepiękna”

 

Kamil Leśniak: „Trasa UTMB jest prosta, przyjemna i przepiękna”


Opublikowane w czw., 31/07/2014 - 08:57

Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB) to jeden z najbardziej prestiżowych biegów ultra na świecie. Dystans 168 km, przewyższenia 9500 metrów i piękne, naprawdę piękne szlaki – to powody, dla których co roku w sierpniu tysiące zawodników przybywają do Chamonix u podnóża Mont Blanc. Kamil Leśniak jest jednym z tych, którzy zamarzyli o starcie w tegorocznej edycji. Zawodnik inov-8 team już od miesiąca jest w Alpach, poznaje trasę, planuje taktykę. Wszystko po to, by stać się najlepszym Polakiem w historii, który ukończył ten wyścig.

Najszybszym na trasie UTMB jest jak dotąd zwycięzca z 2013 roku Francuz Xavier Thevenard. Jego wynik wynosi 20 godzin, 34 minuty i 57 sekund. Xavier poprawił wcześniejszy rekord – należący do Kiliana Jorneta (którego nie trzeba przedstawiać) o 2 minuty. Najlepszy czas zawodnika spod biało-czerwonej "bandery" to 28 godzin, 3 minuty i 43 sekundy. Uzyskał go w 2013 roku Oskar Zimny, co dało mu 65. miejsce.

Najbliżej wejścia do ścisłej elity był Piotr Hercog, który 2012 r. zajął 15. miejsce, ale na niepełnej trasie (skrócono ją z powodu warunków pogodowych do 115 km). Najwyższą lokatę na pełnej, 168-kilometrowej trasie osiągnął Krzysztof Dołęgowski (inov-8 team), który zajął 30. miejsce w 2011 r. Kamilowi marzy się „złamanie” 24 godzin, co zapewni znalezienie się na czele tej listy.

Kamil, choć ma dopiero 21 lat, porządnie zasmakował już biegania w górach, nieraz kończąc zawody w czołówce w Polsce i za granicą. Jego ostatni sukces to trzecie miejsce w Biegu Rzeźnika, w którym startował wspólnie ze wspomnianym Krzyśkiem Dołęgowskim (ich wynik – 8:32:53). W lutym dotarł na metę The North Face Thailand 100 na drugim miejscu. Jego plan na UTMB, który zrodził się przed wspomnianym startem w Tajlandii, od początku zakładał przygotowanie do startu w Alpach. – Analizując moje mocne i słabe strony, stwierdziłem, że kluczem do sukcesu może być poznanie trasy. Taktycznie mądre rozegranie biegu w połączeniu z dobrym przygotowaniem fizycznym i znajomością tamtejszych szlaków, musi poskutkować osiągnięciem celu – twierdzi Kamil.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce