Karl Egloff z nowym rekordem na Denali. Kilian Jornet zdetronizowany!

 

Karl Egloff z nowym rekordem na Denali. Kilian Jornet zdetronizowany!


Opublikowane w pt., 21/06/2019 - 12:36

Karl Egloff, ekwadorsko-szwajcarski ultramaratończyk i wspinacz odhaczył kolejny punkt na liście „ 7 Summits”. W ramach tego projektu Egloff zamierza ustanowić rekordy szybkości na 7 najwyższych szczytach 7 kontynentów. Po Kilimandżaro (2014 r.), Aconcagui (2015 r.) i Elbrusie (2017 r.), ustanowił właśnie nowy rekord świata na Denali, detronizując samego Kiliana Jorneta!

Egloff próbował zdobyć najwyższy szczyt Ameryki Północnej już w zeszłym roku, ale wtedy Alaska okazała się nieprzyjazna. Warunki pogodowe uniemożliwiły mu realizację celu. W tym roku, po starcie w upalnym maratonie Zegama-Aizkorri wrócił do Ekwadoru, by przyzwyczaić się do niższych temperatur na Cotopaxi, a później ruszył razem z ekwadorskim wspinaczem Nicolasem Mirandą na Denali (do niedawna Mt. McKinley).

Droga z bazy (2194 m n.p.m) na szczyt (6190 m n.p.m) zabrała mu 7 godzin i 40 minut. Jornet był o ponad 2 godziny wolniejszy. Większość tej przewagi Egloff stracił schodząc w dół. Drogę do punktu wyjścia pokonywał 4 godziny i 4 minuty. W efekcie całość zrobił z wynikiem 11 godzin 44 minuty. Dotychczasowy rekord Kiliana Jorneta poprawił o zaledwie minutę.

7 Summits to nie jedyny projekt realizowany przez Egloffa, który w międzyczasie organizuje również wyprawy komercyjne. Równolegle z ustawianiem FKT (najszybszych znanych czasów) na 7 kontynentach, poprawia również rekordy na wszystkich andyjskich szczytach. W planach ma także pierwszą ekspedycję Ameryki Łacińskiej z Antarktyki na Południowy Biegun.

Fanpage Karla Egloffa: www.facebook.com/karlegloff

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce