Kawauchi bez rekordu, ale z... rekordem!

Opublikowane w wt., 23/12/2014 - 09:10

W Hofu, średniej wielkości mieście położonym na japońskiej wyspie Honsiu po raz 45. został rozegrany Hofu Marathon. Wzięło w nim udział 2750 osób, w tym 9 zawodników zaproszonych przez organizatora. W tej grupie znaleźli się m.in. biegacze z Afryki: Willy Kibor, Cirus Nyui oraz Japończyk Yuki Kawauchi. Był to jego 13. i ostatni zarazem maraton w tym roku.

Plan zakładał, że Yuki pobiegnie w czasie ok. 2:07, a więc poniżej rekordu trasy, który wynosi 2:08:16. Gdyby udało się zrealizować zamierzenia, byłoby to już 13. takie osiągniecie tego biegacza w jednym roku w biegach na różnych dystansach, w tym w siedmiu wybieganych w maratonach.

Niestety biegacze zmagali się z silnym wiatrem. Tym razem rekord trasy nie był możliwy, ale Yuki bieg wygrał i linię mety przekroczył po 2:09:46. Nad drugim na mecie reprezentantem Ugandy miał blisko 4 minuty przewagi. Osiągając taki czas, Yuki stał się jedynym Japończykiem, który dwukrotnie ukończył maraton w czasie poniżej 2h:10 w jednym roku.

Szansa na kolejny rekord pojawi się w ostatnim dniu roku. Sylwestra Yuki spędzi bowiem w Hiszpanii, gdzie weźmie udział w 10-kilometrowym Coursa dels Nassos w Barcelonie.

Serwis Japan Running News odnotował również inne rekordy na trasie w Hofu Marathon. Wśród pań zwyciężyła Hisae Yoshimatsu, która z czasem 2:37:55 wyznaczyła nowy najszybszy czas dla kobiet. Padł również rekord Japonii w najszybszym czasie pokonania maratonu przez osobę niewidomą. Dokonał tego Shinya Wada, który ukończył bieg z czasem 2:35:39.

Źródło: Japan Running News