Kije do nordic walking. Jakie wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

 

Kije do nordic walking. Jakie wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie?


Opublikowane w pt., 20/12/2013 - 09:17

Chciałbyś spróbować swoich sił w marszach nordic walking? Zanim poznasz prawidłową technikę spacerowania z kijkami musisz wyposażyć się w stosowny sprzęt. Przede wszystkim w kije. Jakie wybrać? O tym już Paulina Ruta z Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking (www.psnw.pl).

Podstawowe informacje:

Prawidłowy i profesjonalny kij do nordic walking składa się z 3 zasadniczych części:

- rękojeść z rękawiczką,

- kijek właściwy

- grot z talerzykiem.

Rękojeść

Powinna być smukła, bez wgłębień na palce i bez talerzyka. Może być zbudowana z korka (z domieszką sztucznych materiałów) lub gumy. Rękojeść korkowa sprawi, że nasze dłonie będą się mniej pocić.

Zasadniczą częścią w rękojeści kijka jest rękawiczka (a nie pasek!), dopasowana do prawej lub lewej dłoni (zaznaczone jest to najczęściej literami: L - LEFT lub R - RIGHT). Oczywiście zestaw składa się z dwóch kijków. Rękawiczka musi być wygodna i dopasowana do dłoni. Zbyt mała lub zbyt duża rękawiczka skutecznie odbierze nam przyjemność z marszu.

Kijek właściwy jedno czy dwuczęściowy?

Kijek właściwy może być jedno lub dwuczęściowy. Jeżeli kupujemy kije dla siebie, to powinniśmy wybierać kije o stałej długości według zasady doboru długości kijów do nordic walking (poniżej). Przy wyborze kijów o regulowanej długości (dwuczęściowych) należy zwrócić uwagę na mechanizm regulowania długości, który często zawodzi w kijach „supermarketowych”. Uszkodzenie mechanizmu może stwarzać niebezpieczeństwo podczas treningu.

Jaka długość kijka?

Stojąc w pozycji wyprostowanej (ramię powinno przylegać do tułowia), kijek wbijamy przed siebie. Ramię i przedramię powinno tworzyć kąt prosty lub delikatnie rozwarty. Uwaga – kije dobieramy indywidualnie. Kupując kije na prezent „zbadajmy” przyszłego obdarowanego. Jeśli nie mamy takiej możliwości dowiedzmy się jaki ma wzrost. Wybierając kije zastosujmy zasadę 0,68 x wzrost w centymetrach.

Z jakiego materiału?

Kijek właściwy może być zbudowany z aluminium lub posiadać domieszkę lżejszych włókien (np. włókno węglowe z domieszką włókna szklanego). Kije aluminiowe są cięższe, ale nie ulegają złamaniom (raczej się wykrzywiają). Natomiast kije z domieszką włókna węglowego czy szklanego łamią się. Jednakże, gdy mówimy o profesjonalnych i po prostu dobrych kijach, są to wyjątkowe przypadki.

Grot, talerzyki, gumowe nakładki.

Ostatnia części kija to ostry grot. Może on być trójkątny lub okrągły. Grot umożliwia wbijanie kija w miękkie podłoże. Zakończony jest talerzykiem, który jest stosunkowo mały i delikatny. Zapobiega on zapadaniu się kijków w ziemi.

Kiedy poruszamy się na twardych nawierzchniach (np. asfalt) powinniśmy używać gumowych nakładek na ostre groty, które powinny być dołączone do kijków.

Jaka marka?

Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking rekomenduje markę One Way i KV+. Są to profesjonalne kije, których ceny zaczynają się już od 120 zł. Jedynym i wyłącznym dystrybutorem marki One Way na Polskę jest firma Elephant Pro Sport z Wrocławia (www.elephant.pl), której stoisko mogliście Państwo odwiedzić podczas Targów EXPO Festiwalu Biegowego. Firma ufundowała też nagrody w rozegranych podczas festiwalu II Górskich Mistrzostw Polski w Nordic Walking.

Na początek możemy skorzystać z wypożyczalni kijów do nordic walking. Takową prowadzą profesjonalni instruktorzy (baza instruktorów PSNW znajduje się na www.polskachodzi.pl). Dopiero, gdy stwierdzimy, że chcemy rozwijać się w dyscyplinie, kupmy profesjonalny sprzęt.

CASE STUDY

Mam 40 lat, 170 cm wzrostu, nie biegam, spaceruję głównie do sklepu na zakupy. Chcę rozpocząć swoją przygodę z nordic walking. Jakie kije wybrać?

Na początek polecam zakup najprostszych kijów marki One Way – Mania 600. Są to kije z włókna szklanego z korkową rękojeścią, z ostrą, stalową końcówką. Posiadają lekką i oddychającą rękawiczkę. W komplecie posiadają nakładki gumowe UNIVERSAL PAD NW. Kij przeznaczony dla osób chodzących rekreacyjnie, idealny dla początkujących. Te kije z pewnością pozwolą amatorowi na czerpanie przyjemności z marszów nordic walking.

Paulina Ruta, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce