Klimat i historia. Nocny Bieg Powstańca

 

Klimat i historia. Nocny Bieg Powstańca


Opublikowane w czw., 01/02/2018 - 12:28

W sercu Puszczy Augustowskiej, w małej gminie Płaska, odbył się (27 stycznia 2018 r.) Nocny Bieg Powstańca zorganizowany przez Stowarzyszenie Woda-Las, Nadleśnictwo Augustów i Płaska na dystansie 16,5 km.

Bieg nawiązuje do 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Puszcza Augustowska była miejscem wielu walk powstańczych. Na starcie stanęło około 70 biegaczy.

Po krótkiej odprawie zawodnicy zostali przewiezieni na miejsce startu, na polanę Kozi Rynek, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający powstańców poległych w bitwie z wojskiem carskim.

Od początku organizatorzy zadbali o odpowiedni nastrój. W oczekiwaniu na start można było ogrzać się przy ognisku w towarzystwie „powstańców” z Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Suwałk, a minutą ciszy uczciliśmy poległych.

Bardzo ciekawie został zorganizowany start biegu, zawodnicy byli wypuszczani na trasę co 30 sekund. Zapadające ciemności i mgła tworzyły klimat na leśnych ścieżkach, powodowały dreszczyk, czy gdzieś za drzewem nie czai się jakieś zwierzę. Trasa w większości oblodzona, za to bardzo dobrze oznakowana co kilometr płonącymi pochodniami, drogę wskazywali też leśnicy i funkcjonariusze Straży Granicznej.

Na mecie na zawodników czekały piękne medale i posiłek, a w oczekiwaniu na wyniki można było ogrzać się przy ognisku z kiełbaskami i ,,grzańcem".

Organizatorom należą się podziękowania za perfekcyjne przygotowanie biegu, stworzenie szczególnej atmosfery z lekcją historii w tle i dbałość o bezpieczeństwo zawodników. Mam nadzieję, że bieg na stałe wpisze się w kalendarz imprez.

WYNIKI

Janina Zubowicz, uczestniczka Nocnego Biegu Powstańca

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce