Krystian Zalewski blisko wygranej w Armagh 5k. Aż 133 zawodników łamie 15 minut!

Opublikowane w czw., 13/02/2020 - 22:55

W północnoirlandzkim Armagh znów padły znakomite wyniki na dystansie 5 km. Blisko wygranej był Krystian Zalewski, który wybiegał życiówkę. W sumie aż 133 zawodników złamało granice 15 minut!

Krystian Zalewski, nasz wicemistrz Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami z 2014 roku prowadził przez większą część dystansu, samotnie walcząc z oporami powietrza. Niestety pod koniec ostatniego, piątego okrążenia zabrakło sił i dał się dogonić rywalom. Do wygranej zabrakło kilkuset metrów.

Krystian zajął ostatecznie 7. miejsce, z najlepszym czasem w karierze 13:50.

Zwyciężył Brytyjczyk Adam Clarke (13:42), tuż przed swoimi rodakami Johnym Daviesem (13:45) i Philem Sesemann (13:45).

Dobrze spisali się pozostali Polacy. Michał Rozmys kojarzony jest głównie z biegami na średnim dystansie, to udowodnił też ma wiele do powiedzenia w biegach długich. Klubowy kolega Krystiana Zalewskiego zajął 24. miejsce z czasem 14:00.

Lecąc do Armagh Piotr Mielewczyk chciał znaleźć się w pierwszej „setce”. Udało się. Biegacz pochodzący z Lęborka ustanowił rekord życiowy 14:43, pierwszy raz łamiąc upragnioną barierę 15 minut. Ale… wynik ten dał mu dopiero 96. miejsce.

Nieznacznie życiówkę poprawił też warszawianin Bartek Falkowski - 15:51, choć z pewnością miał większy apetyt. Zajął 221. miejsce.

Poniżej granicy 14 minut pobiegło 21 zawodników, a barierę 15 minut zdołało pokonać wspomnianych 135 biegaczy. To osiągniecie znacznie lepsze niż przed rokiem gdy poniżej kwadransa na trasie zmieściło się 113 biegaczy.

Zalewski łamie 14 minut na 5 km! Gardzielewski... Szybko w Armagh [WYNIKI POLAKÓW]

W rywalizacji pań na 3 km najlepsza okazała się Dunka Anna Emile Moller - Mistrzyni Europy do lat 23 w biegach na 3000 m z przeszkodami oraz na 5000 m. Biegaczka wyszła na prowadzenie na ostatniej, trzeciej rundzie i nie oddała już pozycji. Uzyskała 8:58.

Podium uzupełniły Brytyjki Aleksandra Bell, specjalizująca się w biegach na 800 m (9:06), oraz Amy Griffiths (9:09). W sumie aż 50 zawodniczek pobiegło poniżej granicy10 minut na tym dystansie. To porównywalna liczba jak w zeszłym roku.

Najlepszą z Polek była mistrzyni kraju na 5000 m, polska rekordzistka trasy Życiowej Dziesiątki Katarzyna Jankowska, która zajęła 13. miejsce z wynikiem 9:28. Specjalizująca w biegu na 3000 m z przeszkodami Mariola Ślusarczyk uplasowała się na 24. miejscu z rezultatem 9:40.