Kultowy ultramaraton Badwater zmieni oblicze?

 

Kultowy ultramaraton Badwater zmieni oblicze?


Opublikowane w śr., 08/01/2014 - 15:37

Tegoroczna edycja słynnego ultramaratonu Badwater 135 w USA prawdopodobnie nie dojdzie do skutku na dotychczasowych zasadach. Tuż przed świętami władze Death Valley National Park cofnęły pozwolenia wszystkim imprezom, które miały się odbyć w tym roku w parku narodowym, a przede wszystkich wycofały swoją zgodę na kolejną odsłonę ultramaratonu.

Kolejna edycja 217-kilometrowego biegu, także z udziałem Polaków, miała się odbyć w lipcu 2014 r., jednak zdaniem kierownictwa parku, tego rodzaju imprezy nie są bezpieczne i zakaz zostanie utrzymany do czasu przeprowadzania kontroli zagrożeń i poziomu bezpieczeństwa. Jednocześnie rzecznik parku podkreśla, że decyzja jest tymczasowa, a jej celem jest drobiazgowa kontrola przed wydaniem zgody na każdą imprezę organizowaną dla dwudziestu i więcej osób. W takie tłumaczenie nie wierzą organizatorzy Badwater, którzy namawiają biegaczy do aktywnego protestu i wysyłania petycji żądającej odstąpienia od tej decyzji.

– Taki jednoroczny zakaz dla imprez sportowych na terenie parku, bez jakiejkolwiek przyczyny, wypadku czy skargi, która mogłaby go uzasadnić, jest całkowicie bezprecedensowy – powiedział dziennikarzom Los Angeles Times, Christ Kostman, organizator Badwater, który jednocześnie zapowiedział, że dołoży starań, by impreza odbyła się na alternatywnej trasie. Zobacz grafikę:

Jeśli biegacze zaakceptują nową trasę, będzie to historyczna zmiana. Bieg odbywa się oficjalnie od 1987 r., chociaż udane próby pokonania drogi z Badwater na górę Whitney zaczęły już w 1969 r. Według miesięcznika National Geographic, Badwater 135 to „jeden z najtrudniejszych, jeśli nie najtrudniejszy, bieg na świecie”.

Strona ultramaratonu:

http://www.badwater.com/

IB

Źródło: LA Times/u-trail.com

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce